Ако искате, аз мога да ви кажа кой внася боклуци в България. По моя информация, всички, които внасят боклуци за изгаряне, имат директна връзка с управляващите. Няма нито един случаен, който да внася боклуци в България, да ги гори и да прибира пари за тази работа. Такъв няма. Това казва в интервю за „Дневник“ Пламен Бобоков, който в началото на юни бе обвинен заедно с брат си Атанас Бобоков и бившия зам.-министър на екологията Красимир Живков за участие в организирана престъпна група за незаконен внос и преработка на отпадъци от чужбина.
В тази малка държава нищо не може да се скрие. Колкото и да си мислиш, че можеш да се скриеш, дали ще се криеш в бункерите на хотел "Берлин", в "Банкя" или в "Бояна", няма скриване. Всичко излиза наяве рано или късно, посочва още той.
Бобоков обясни, че "Монбат" внася отпадъци, а не боклуци. За производството на акумулатори "Монбат" има нужда от внос на олово и оловни сплави, поради това внася скрап и оловни отпадъци за преработка. Това е единственото, което внасят, и то струва много скъпо - цената е между 1000 и 1500 евро на тон, в зависимост от цената на борсата в Лондон. И за това не само, че не са получавали пари, ами са внасяли. Това е ставало по два списъка - зелен (неопасните отпадъци) и жълт (за опасните). Внесените обеми за 5 години по двата списъка са 48 000 тона вместо посочените от прокуратурата 186 000 тона.
„Това е част от механизма за масово втълпяване, посочва Бобоков. „Всички знаят, че прокуратурата работи тясно с медиите на Пеевски. Те са нейните официози и се започва едно гръмогласно разпространяване на лъжи.
Ние сме посочени като мишена. Казали са: "Ей, тия Бобокови ги смачкайте" и се започва да се рови. "За Италия имат някакво предприятие..." Ами да, всъщност имаме лицензирано предприятие за събиране и преработка на отпадъци. Такива имаме в Сърбия, в Румъния и в България. Две са основни мантри на прокуратурата срещу нас - замърсяване на околната среда и извършването на финансови престъпления.
По повод на втората хората донякъде са склонни да вярват, защото са свикнали, че богатите хора у нас забогатяват единствено по нечестен начин. За щастие мога да ги оборя и им докажа, че в България има немалко хора, които са забогатели, защото са смели, интелигентни и могат да ръководят бизнеса си, защото са работливи и работят от сутрин до вечер, не спят и виждат децата си два, три пъти в месеца. Това е зад завесата и никой не го вижда. Стане ли дума за богати хора, някак си или трябва някой да му е помогнал, нещо да му е дал, или задължително е свързано с някаква голяма измама.
Ако се върнем година назад и някой ми беше казал, че прокуратурата ще постъпи така - абсурд да повярвам. Аз даже не съм подозирал до каква степен е превзета държавата. Все съм си мислел, че нещата не са чак толкова страшни. Защото в България обикновено всички обичат да преувеличават. Но истината се оказа брутална“, коментира ситуацията, в която са поставени, Пламен Бобоков.
Още от Бизнес
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Българската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
Криза на държавния дълг в ЕС: България е с най-нисък, а Гърция с най-висок дълг