"От края на март при предишното правителство казахме, че този бюджет трябва да бъде актуализиран. Освен това се промениха и някои от макроикономическите показатели. Има сектори, които са силно ударени като авиацията и ресторантьорството. Инфлацията се отпуши. Като се върнах от море, бях ужасен - краставиците струваха 6 лева. Олиото мина 40% повишение на цената. В същото време страната ни може да има над 2 млрд. лв. повече приходи, с които да се помогне на бизнесите, които евентуално може да бъдат затворени през ноември-декември. Най-големият препъни-камък пред депутатите е актуализацията на пенсиите. Ние искаме обаче да видим и пари за градския транспорт, който продължава да върви, но много малко хора се возят. Не бяха заложени пари и за пътните строителни фирми. Някои са взели аванси, но други не са". Това заяви президентът на КНСБ Пламен Димитров пред BGonAir.
"Бюджетът никога не е оставал без пари. Истинският въпрос е как се харчат. Да не забравяме, че при предишния кабинет 250 000 души запазиха работните си места и бяха подкрепени. С актуализацията на бюджета мисля, че ще се намери решение на затлачените въпроси. Ние също имахме предложение за пенсиите и минималните да станат колкото прага на бедност - 369 лв. През 2022 г. трябва да имаме ново увеличение на минималните заплати и те да станат 750 лв. Крайно време е да започне да се говори и за бюджета за следващата година. Ако парламентът се разпусне, да бъде изработен от служебното правителство", каза още синдикалистът.
"В момента популизмът не трябва да взима връх. Разходът за пенсии е 10 млрд. лв. Ако искаме да ги увеличим шоково, трябва да вдигаме данъците или осигуровките. Ние не предлагаме подобен сценарий, а преразпределение на данъците. Следващите 12-18 месеца аз очаквам по-строги изисквания към доходите. При нов локдаун ще бъдат засегнати малко бизнеси, които могат да бъдат финансирани през актуализирания бюджет. Хората трябва да се ваксинират. Ние започнахме синдикална кампания за ваксиниране, за да не стигнем до по-големи рестрикции. Със сигурност тази хубост няма да стане насила. Далеч по-добре е да имаме редовен кабинет, за да се върне доверието към политиците, което в момента липсва", коментира Пламен Димитров.
Още от Икономика
Биткойнът е на път да достигне равнище от 100 хиляди долара
Тази нощ криптовалутата се търгуваше за над 97 хиляди долара,
Morgan Stanley: Митата на Тръмп ще попречат на икономическия растеж на САЩ
"Много ясно е, че митата повишават инфлацията"
520 тона евробанкноти ще са в обращение в България след влизането в еврозоната
Количеството евромонети ще тежи 3600 тона