"Купуването на контрабандни стоки е форма на протест срещу държавата и политиците, това е начин на съпротива, търсейки по този начин да удави шамар на управляващите", такава позиция зае председателят на КНСБ Пламен Димитров пред БНТ.
"България е една от първите страни, която влезе в дефлация, еврозоната също влезе в негативния сценарии. Цяла Европа върви към дефлация ,но с най-големия процент-1.6%", коментира той.
Според него, хората се заблуждават от позитивния ефект на дефлацията и намаляването на цените, защото това в дългосрочна перспектива носи до намалени печалби, спад на производството и съкращаване на работни места.
"Санирането е една добра стъпка, но едва ли това ще стимулира потреблението и ще реши проблема с дефлацията", коментира Димитров и добави, че през януари ЕЦБ одобри 1 трилион за насърчаване на икономиката.
"КНСБ предлага повишаване на доходите и на потреблението. България произвежда повече отколкото плаща. Средният БВП у нас е близо половината от европейския, а заплатата е под една четвърт. Това показва, че бизнесът произвежда два пъти повече, отколкото плаща. Това означава, че има място за увеличаване на заплатите", смята Димитров.
"Утре ще обсъждаме темата за пенсионните фондове и КНСБ ще предложи да има възможност за избор в двете посоки-от частния фонд към НОИ и обратно. Всичко, което се изприказва за национализация на частните фондове са празни приказки. За нас е важно да има гарантирана минимална доходност и да има по-висока степен на контрол", категоричен беше синдикалистът.
Той заяви, че е скептичен по отношение на заявеното намерение от страна на министъра на икономиката Божидар Лукарски да приватизира държавни предприятия.