Решението на президента на САЩ Доналд Тръмп да премести американското посолство в Израел в Ерусалим съживи старото напрежение между правителствата в Европейския съюз, които искат да има мир в Близкия изток, но в различна степен симпатизират на израелците и на палестинците, пише "Ройтерс".
"Чувам от някои хора, включително от господин Тилърсън, че нещата ще се случат навреме и часът за преговори е подходящ. Досега (САЩ) може и да са играли посредническа роля в конфликта, но сами се изключиха в известна степен", коментира френският външен министър Жан-Ив льо Дриан, имайки предвид държавния секретар на САЩ Рекс Тилърсън, който е в Париж за разговори, след като посети Брюксел и Виена.
"Реалността е, че те са сами и изолирани по въпроса", каза той пред радио "Франс Интер".
Предвид, че Великобритания е заета с планирането на бъдещото си излизане от ЕС, Франция се опитва да води Европа в преговорите за Близкия изток, като организира мирна конференция миналия януари.
Върховният представител на ЕС по външната политика и сигурността Федерика Могерини обаче е тази, която представлява блока в "квартета" за Близкия изток, включващ САЩ, ООН, ЕС и Русия.
В четвъртък Могерини обеща да вдъхне нови сили на дипломацията с Русия, САЩ, Йордания и други страни, за да гарантира, че палестинците също ще имат столица в Ерусалим. По думите й Вашингтон остава основен миротворец.
Унгария обаче блокира планираното изявление на ЕС в отговор на решението на Тръмп.
В сряда вечерта чешкото външно министерство заяви, че ще обмисли преместване на посолството на страната от Тел Авив в Ерусалим "само на основата на резултатите от преговори с ключови партньори в региона и по света". Много хора в Израел видяха в това изявление подкрепа за действията на Тръмп.
В петък Могерини посочи, че чешкият външен министър Любомир Заоралек я е уверил, че изявлението "категорично не е акт на подкрепа за решението на американската администрация" и Чехия твърдо стои зад общата европейска консолидирана позиция.
Според дипломати Прага приема израелския суверенитет само върху Западен Ерусалим.
Палестинците искат столицата на тяхна бъдеща държава да бъде Източен Ерусалим.
Могерини подчерта, че всички правителства в ЕС са обединени по въпроса за Ерусалим и в търсенето на решение, свързано със създаването на палестинска държава на територията, която Израел окупира преди 50 години - Западния бряг, ивицата Газа и Източен Ерусалим.
ЕС вярва, че е негов дълг гласът му да се чува, тъй като е най-големият донор на помощи за палестинците и най-големият търговски партньор на Израел, но политическите разделения в блока отслабват влиянието му.
Външните министри на ЕС ще се опитат да представят единен фронт на срещата с израелския премиер Бенямин Нетаняху в Брюксел в понеделник. По думите на висш френски дипломат е от ключово значение правителствата от ЕС да имат ясно послание пред израелския премиер.
Те заемат много различни позиции – от силната подкрепа на чехите за Израел, споделяна и от Германия, до шведското решение през 2014 г. да признае бъдеща палестинска държава.
Някои смятат ЕС за твърде про-палестински настроен заради дългогодишната опозиция на блока срещу израелските селища на Западния бряг.
Федерика Могерини
Външните министри на ЕС ще се опитат да представят единен фронт на срещата с Бенямин Нетаняху в Брюксел в понеделник
Фактор Фактор
Още от Свят
Бившият шеф на MI 6: Европа е в състояние на война с Русия
"Ясно виждаме някои много агресивни действия от страна на руснаците в различни европейски страни“, заявява Ричард Диърлав
Проф. Андрей Пионтковски: Ракетният шантаж на Путин ще доведе до...
Твърди се, че Доналд Тръмп се е срещнал с руския президент
Част от дроновете Shahed, изстрелвани от Русия срещу Украйна, се пренасочват обратно
95 други руски дрона вероятно са били отклонени от целите си чрез система за подмяна на сателитните координати, която се използва от дронове и ракети за навигация във въздушното пространство