27 Ноември, 2024

Плевнелиев: Намираме се в прехода към един пъстър многополюсен свят

Плевнелиев: Намираме се в прехода към един пъстър многополюсен свят

Росен Плевнелиев

Намираме се в преходен период - преход от един двуполюсен свят към пъстър многополюсен свят, който още не е създаден. Това заяви Росен Плевнелиев, президент на България (2012 - 2017 г.) по време на виртуална дискусия "Икономиката на една карантина или как да превърнем кризата COVID-19 във възможност". Форумът е организирана от Дигиталната национална коалиция, ПанЕвропа България и Бюрото на Фондация "Конрад Аденауер" в София.

Плевнелиев коментира, че, както и в другите преходни периоди в историята на човечеството, и в този ще бъде тежко, с много противопоставяния, кризи и проблеми. Според него страната ни трябва да има дългосрочна национална програма за развитие - България 2030, която е изкована публично, в дебат.

Той смята, че инвестиции в дигитализация на образованието - за оборудване на училищата, за електронни дъски, компютри, по-добър интернет в училищата, ще имат голяма възвръщаемост в човешки капитал. Плевнелиев обърна внимание и на здравеопазването и посочи, че, ако се инвестират 100 милиона лева за електронна здравна каса, електронна здравна карта и електронно досие на българите, ще бъде спестен по един милиард на година. Според него инвестиция от 100-150 милиона лева за електронно правителство ще има важна роля за решаване на проблем като корупцията.

Лиляна Павлова, вицепрезидент на ЕИБ, отбеляза, че ни трябва "повече Европа", силен европейски отговор в тази ситуация и допълни, че нито една държава не може да се справи сама. Според нея Европа е успяла да предложи много амбициозен общоевропейски отговор и общо 2,4 трилиона евро са на разположение. Павлова обаче отбеляза, че парите не са "празен чек" и ще могат да бъдат получени срещу ясен план и програма за възстановяване, за инвестиции и за реформи. Важно е да успеем да си напишем "домашното", за да ги получим и да ги инвестираме разумно, коментира тя и допълни, че България трябва да има ясен план и програма за реформи и да обхване важните сектори.

Николай Василев, управляващ и изпълнителен директор на Expat Capital и бивш министър от две български правителства, смята, че България се нуждае от нови инвестиции и нови производства, но много повече се нуждае от по-добър имидж.

Според него страната ни има изключително, "шампионско" постижение - една от малкото държави с бюджетен излишък до края на май. Това е за златен медал, а ако се отървем с безработица под 100 хиляди нови безработни, с малка рецесия и със среден туристически сезон ще бъде страхотно, коментира Василев.

Той посочи, че системата на образованието се е справила много добре, но има една група от под 100 хиляди ученици, които или не са имали достъп до добър интернет или до добро устройство и които са изостанали.
Сподели:
Тома Биков: В историята на България има четири контрареволюции,  последната се персонализира от Бойко Борисов

Тома Биков: В историята на България има четири контрареволюции, последната се персонализира от Бойко Борисов

За него революциите в България винаги идват отвън, изненадващи са, променят целия политически ред и геополитическата ориентация на страната

МВнР: Отказите за издаване на визи за САЩ са намалели наполовина

МВнР: Отказите за издаване на визи за САЩ са намалели наполовина

„През последните месеци бяха положени значителни усилия в изпълнение на критериите за включване на България в Програмата за безвизово пътуване на САЩ."

Борислав Сарафов разпореди да се изискат незабавни действия във връзка със зачестилите случаи на насилие и хулиганство

Борислав Сарафов разпореди да се изискат незабавни действия във връзка със зачестилите случаи на насилие и хулиганство

В седемдневен срок магистратите, които наблюдават такива преписки и дела, трябва да изготвят доклади за хода на проверките и разследванията, които да представят на своите административни ръководители.