Паметник на Гаврил Кръстевич ще бъде тържествено открит в двора на катедралния храм „Св. Богородица“ в Пловдив навръх празника на Съединението - 6 септември.
Фигурата на известния възрожденец, радетел за българската култура и независимостта на православната ни църква е изваяна от бронз в човешки ръст със свитък в ръка на акта за учредяването на Българската екзархия.
Паметникът е издигнат с решение на Общинския съвет в Пловдив , взето през миналата година по инициатива на Пловдивската митрополия и по повод навършването на 150 години от обявяване на независима Българска екзархия.
Със същото решение Гаврил Кръстевич беше посмъртно удостоен със званието „Почетен гражданин на град Пловдив“.
Роденият през 1817 година в Котел под името Гандю Кътюв Баюв родолюбец е един от най-влиятелните българи в Османската империя. По препоръка на котленските чорбаджии той е пратен да се изучи в Цариград при котленеца княз Стефан Богориди. Той го изпраща първо в елитното гръцко училище Куручешие, а след това в Париж. Там Кръстевич завършва право в Сорбоната. След завръщането си в Цариград е наместник на Богориди, а после започва кариера в османската съдебна система. Става съдия и член на Върховния съд. Автор е на търговския закон на Османската империя. През 1868 г. е назначен във Висшия правосъден съвет (Диван.и-ахкям-и-адлие) на империята. Той е сред най-активните радетели за независима българска църква, като използва контактите и влиянието си.
Паметникът на Кръстевич ще бъде открит на 6 септември веднага след тържествената литургия за Съединението в присъствието на митрополит Николай, кмета на Пловдив Здравко Димитров, председателя на Общинския съвет Александър Държиков, областния управител Ангел Стоев и други представители на местната власт./БГНЕС
снимка: БГНЕС
Още от Улицата
Полезно за шофьорите: Как да намалите горивото през зимата
Повече от съветите сигурно се знаят, но е добре да ги припомним
София изкара 171 снегорина през нощта, силният вятър събори дървета и строителни огради
Безброй боклуци по улиците от контейнерите и многото незавършени строежи
Претърсват дома на Киро Японеца