17 Януари, 2026

По-дълга учебна година и нови дати за изпитите след седми клас от догодина

По-дълга учебна година и нови дати за изпитите след седми клас от догодина

Красимир Вълчев

Държавата подпомага активно българските училища в чужбина с финансови средства, увери министър Вълчев

Промяна в учебния график няма да има - времетраенето на ваканциите остава същото и няма да бъде намалено. Единственото ново е, че ще бъде удължена учебната година за учениците от седми клас с две седмици. Това е нашето предложение и ако се приеме, изпитите след седми клас ще са в периода 15-20 юни. Това обяви в ефира на "Още от деня" на БНТ министърът на образованието Красимир Вълчев.

По думите му, миналата година е имало редица злоупотреби в записването, които са довели до това, че много деца са били лишени от възможността да учат в училища близо до действителните им адресни регистрации.

Министър Вълчев коментира още, че държавата подпомага активно българските училища в чужбина с финансови средства.

Вече имаме и т.нар. сертификат за двуезичие, който дава възможност за получаване на официален документ за владеене на български. Сега трябва да се случи един пробив за това колко важно е образованието и българския език в целия ЕС, допълни още министър Вълчев.
Сподели:

Коментари (0)

Как да изпратим топлина на Украйна - милиони са на тъмно и студено при ледени температури

Как да изпратим топлина на Украйна - милиони са на тъмно и студено при ледени температури

Сдружението на украинските организации в България „Мати Украйна“ събира помощи за бедстващите.

Анастасия Мозер: Трябва да надживеем сянката на ДС, нужни са защитници на демокрацията

Анастасия Мозер: Трябва да надживеем сянката на ДС, нужни са защитници на демокрацията

По думите ѝ е жалко, че в момента няма личности на политическия хоризонт в България и това се отразява на състоянието на политиката. "По време на прехода имаше личности - Стефан Савов, Иван Костов, който направи много за България и за прехода, много смело го направи."

БНБ: Към днешна дата са изтеглени 58% от левовете

БНБ: Към днешна дата са изтеглени 58% от левовете

Към момента в обращение са пуснати евробанкноти и евромонети на обща стойност над 4.3 млрд. евро.