28 Март, 2026

Почина бившият президент на Китай Дзян Дзъмин

Почина бившият президент на Китай Дзян Дзъмин

Дзян Дзъмин

Бившият президент на Китай Дзян Дзъмин е починал на 96-годишна възраст, съобщи Китайската централна телевизия.

Дзян Дзъмин ръководи страната в епохата на трансформация от края на 80-те години на миналия век и в началото на новото хилядолетие

Той пое властта след репресиите на площад "Тянанмън" и поведе най-многолюдната държава в света към превръщането ѝ в сила на световната сцена.

"Дзян Дзъмин почина вследствие на левкемия и полиорганна недостатъчност в Шанхай в 12:13 ч. на 30 ноември 2022 г. на 96-годишна възраст”, съобщи агенция Синхуа.

Когато Дзян замени Дън Сяопин като лидер през 1989 г., Китай все още беше в ранните етапи на икономическа модернизация.

По времето, когато той се оттегли от лидерския пост през 2003 г., Китай е член на Световната търговска организация, Пекин е осигурил провеждането на Олимпийските игри през 2008 г. и страната е на път да придобие статут на суперсила.

Анализаторите твърдят, че Дзян и неговата фракция "Шанхайска клика" продължават да оказват влияние върху комунистическата политика дълго след като той напуска висшия пост. /БГНЕС
Сподели:

Коментари (0)

СЗО: 9 медици са убити и 7 са ранени при пет атаки в Южен Ливан

СЗО: 9 медици са убити и 7 са ранени при пет атаки в Южен Ливан

"Екипи от медицински служители, работещи в пет ливански села, днес бяха нападнати, докато изпълняват служебните си задължения на терен", посочи генералният секретар на световната организация

Китай разположи край Тайван стотици самолети, преоборудвани в дронове

Китай разположи край Тайван стотици самолети, преоборудвани в дронове

Старите изтребители получиха „втори живот“, но вече не се управляват от пилоти

Мащабни протести No Kings в САЩ: Тръмп трябва да си тръгне веднага!

Мащабни протести No Kings в САЩ: Тръмп трябва да си тръгне веднага!

Милиони хора изразиха гнева си срещу това, което възприемат като авторитарен уклон и други форми на жестоко управление, потъпкващо закона.