Св. Власий е роден около 250 г. в областта Кападокия, в днешна югозападна Турция. Подобно Пресвета Дева Мария и той от малък е предаден да служи на Христа. И когато го възлюбил, се врича да пасе Христовото стадо и става епископ.
По времето на езическите римски императори обаче, всеки, посмял да откаже поклон пред езическите идоли и вярващ в Христос, сам подписвал смъртната си присъда. Започнали гонения и жестоки мъчения за християните. Оцелелите от мъченията вярващи бягали по гори и пещери. Св. Власий бил неотлъчно до тях, за да ги утешава, причастява и с молитви да лекува болните. Той станал приятел и на горските животинки.
Но императорските войници откривали християните и там! Намерили и епископа, докато се моли в една пещера, а около входа кротко били налягали диви животни.
Отвели го при управителя на областта. По пътя всеки добитък, който срещали, бил благославян от епископа, а пастирите той обръщал в Христа с благодатни евангелски слова. Мнозина по неговите молитви получили изцеление. В съда управителят обещал на епископ Власий помилване и охолен живот, ако се откаже от Разпнатия евреин (Христос) и се поклони на идолите, но той бил непреклонен: „Аз вярвам във възкръсналия Спасител на света – Христос, чието царство не е от този свят на експлоатация на човешкия труд и вяра във всевъзможни идоли. А е обич към всеки човек, дори и към враговете, и вяра във вечния живот в Небесното Царство чрез Възкръсналия от мъртвите – Христос”.
При тези две различни царства конфликтът и мъченията от страна на управляващото царство са неизбежни (виж Йоан 18:36). Стържат го жив, но той оцелява. Хвърлят го в близкото езеро, откъдето той по водата се връща на брега. Това съвсем вбесило управителя, който го предал на смърт!
Посичат епископа с меч! Това се случва на 11 февруари 316 г. Заради мъченическата си смърт, той е нареден в сонма на светиите.
И днес по молитвите на св. свещеномъченик Власий много мъже и жени от народа Божий – българи и чужденци, намират както изцерение, така и Христовия път, истина, и живот (виж Йоан 14:6). Амин.
В народния календар в деня на св. Власий предците ни празнуват
Власовден.
В Родопите още пазят култа към св.Влас, а светецът почитат за здраве на всички домашни животни.
В чест на мъченика се пече блага пита, измесена от „чиста жена”. Докато раздават обредните погачи, стопанките издават странните звуци, подобни на блеене и мучене. После слагат свещи на рогато на животните и ги хранят със сол, за да се плодят през годината. Подпират хомота на стената, на трите му горни края запалват по една свещ, която наричат на воловете и орача. По тях гадаят за късмета и берекета в семейството.
Още от Вяра и демони
Папата пропуска откриването на "Нотр Дам", ще посети Корсика
„Звездата на церемонията по повторното откриване на "Нотр Дам" е самата "Нотр Дам“
Църквата почита воин българин, наречен "святото дете"
Жития на светците
Даниил забърква България в пореден руски скандал, чества с Антоний Волколамски измисления светец Невски