„Политбюро счита, че критиката на другаря Сталин е съвършено основателна и трябва да се вземе под най-сериозно основание, за да не бъде допускана в бъдеще каквато и да е неискреност в нашите отношения към Съветския съюз и неговите представители“.
Това е записано в решение на Политбюро на ЦК на БКП от 9 декември 1948 г., отнасящо се до наложената от вицепремиера и член на висшия партиен орган Трайчо Костов забрана по Закона за държавната тайна да се предоставя информация на СССР за цените на търговските сделки, сключени с други страни.
Документът, който desebg.com публикува, е началото на политическата разправа с висшия партиец Трайчо Костов, чиято трагична съдба е предопределена от Сталин, смазал всяко неподчинение или отклонение не само в Съветския съюз, но и в сателитните страни от Източния блок.
Костов заплаща с живота си грешката да се спре подаването на информация на съветската страна за търговските сделки от комунистическа България.
С публикуваното решение Политбюро осъжда позицията на Трайчо Костов, която определя като „сериозна и груба политическа грешка“.
Висшето партийно ръководство, начело с Георги Димитров, решава незабавно да предостави необходимата информация на съветските представители.
Политбюро също така приема това решение да бъде доведено до знанието на съветското политическо ръководство.
Документът е включен в сборника „Държавна сигурност и „врага с партиен билет” 1944-1991”, издание на Комисията по досиетата, 2017 г.
България
Политбюро: Критиката на другаря Сталин срещу Трайчо Костов е съвършено основателна
Автор: Димитър Иванов

Сталин и Димитров демонстрират "дружбата" между България и СССР
Още от България
На старта е процесът за еманципацията на Европа - какъв е дневният й ред?
Не може доказани подлеци и предатели - чужди агенти на висши държавни позиции да ползват обилно кохезионните фондове и останалите ресурси на Европа, а да работят системно в полза на китайското икономическо проникване, в подкрепа на руското шпионско, пропагандно и военно проникване на европейска територия
Американското посолство ни поздрави за годишнина от членство в НАТО, а Тръмп иска да напускат Алианса
Съединените щати остават отдаден партньор в гарантирането на нашата обща сигурност, сила и просперитет, се казва в поздравлението
102 000 лв. бонуси за една преклонена главица, а за най-бедните пенсионери - 50 лева
Отношението към възрастните хора е в стил "бащицата дава", а правилното е тези 50 лв. да са включени в пенсиите им