САЩ и Украйна бяха единствените две държави, които гласуваха срещу резолюция на Общото събрание на ООН срещу „героизацията на нацизма: недопустимостта на определени практики, които допринасят за разпалването на съвременни форми на расизма, расовата дискриминация, ксенофобията и свързаната с това нетолерантност“.
Общо 130 страни подкрепиха резолюцията, а 51 се въздържаха, посочва "Фокус". Страните-членки на Европейския съюз масово се въздържаха при гласуването на предложения от Русия документ, пише европейската редакция на Politico.
В разговор с European Voice преди гласуването външният министър на Литва Линас Линкявичюс каза, че „никой не трябва да се съмнява, че осъждаме фашизма“, но, продължи той, „под прикритието на това осъждане Русия следва своя програма“.
„Де факто Русия се опитва да атакува балтийските държави и да определя историята по свой начин“, каза той.
Линкявичюс заяви, че е „обидно“, че държава, „която извършва агресия срещу съседни държави по брутален начин“ може да предложи тази резолюция.
Руското външно министерство обяви, че гласовете „против“ на САЩ и Украйна са „изключително за съжаление“, добавяйки, че „позицията на Украйна е особено обезсърчаваща и тревожна“.
„Човек трудно може да разбере как една държава, чийто народ е претърпял пълния си дял от ужасите на нацизма и е допринесъл значително за нашата обща победа срещу него, може да гласува срещу резолюция, осъждаща неговата героизация“, заяви руското външно министерство.
Решението на ЕС да се въздържи от гласуването беше запазено и от Кипър и Гърция, държави от ЕС с традиционно тесни връзки с Русия. Повечето страни-кандидати членове на ЕС също се въздържаха, включително Албания, Исландия, Черна гора и Северна Македония.
Сърбия и Турция, които и двете се стремят към членство в ЕС или са започнали преговори за присъединяване, гласуваха с Русия.
Гласуването в ООН беше обсъдено от външните министри на ЕС миналия понеделник (17 ноември) на среща, на която редица министри настояваха за усилията на ниво ЕС, за да се противопоставят на дългосрочната кампания на Русия за използване на пропаганда за запазване на влиянието над държави в контактните зони между ЕС и Русия.
Още от Свят
Румъния избира президент
Кандидатите за президентския пост са 13
Британският министър Пат Макфадън: Русия е агресивна и безразсъдна в киберпространството
Кремъл е дал на „неофициални хактивисти“ картбланш за безнаказаност
Конференцията по климата: ООН одобри 300 млрд. долара за бедните страни
Споразумението от Баку увеличава сумата, която развитите страни трябва да предоставят - сега тя е не по-малко от 300 милиарда долара годишно до 2035 г.