24 Ноември, 2024

Politico: Макар дерогацията в България да пада през март, Путин пак ще събере 150 млн. евро преки приходи

Politico: Макар дерогацията в България да пада през март, Путин пак ще събере 150 млн. евро преки приходи

Българските депутати гласуваха в понеделник по бързата процедура премахването на отпадане на таксата за пренос на газ и за дерогацията за руския петрол.  Освобождаването от санкциите идва шест месеца по-рано на фона на недоволството, че мярката набира милиони за военните усилия на руския президент Владимир Путин в Украйна.

Правната промяна дойде, след като Politico разкри миналия месец, че България е позволила на милиони барели московски петрол да достигнат до притежавана от Русия рафинерия на нейна територия, която след това е изнасяла различни рафинирани горива в чужбина, включително в страни от ЕС.

Припомняме, че миналата година Брюксел наложи забрана за целия блок върху вноса на руски суров петрол по море, но предостави на София изключение, целящо да защити местните потребители от високите цени на горивата, пише Politico, цитирано от "Фокус".

Вместо това, вратичката е събрала приблизително 983 милиона евро за Кремъл чрез производствени и експортни такси от февруари. Той също така генерира почти 500 милиона евро печалби за собственика на рафинерията "Лукойл", най-голямата руска частна петролна фирма, според класифициран анализ, изготвен за българския парламент и видян от Politico.

В шумна парламентарна сесия в понеделник, която започна със сблъсъци на крайнодесни депутати от проруската партия "Възраждане“ с депутати (бел. ред. от ДПС) и блокиране на достъпа до микрофони, българските депутати гласуваха в подкрепа на предложението за прекратяване дерогацията през март, вместо предишния краен срок - 31 октомври. Депутатите също се съгласиха да спрат квотите за износ от притежаваната от "Лукойл" рафинерия от 1 януари.

Все пак новият закон не успя да затвори втората вратичка, която позволи на България да внася милиони барели непреработен руски суров петрол над лимита от 60 долара за барел, определен от ЕС и неговите съюзници от Г-7, за да намалят допълнително бюджетните приходи на Русия, пише още в статията си Politico.

Макар и законна, мярката събра допълнителни 430 милиона евро преки данъци на Кремъл между август и октомври, съобщи Politico миналата седмица. Кирил Петков, съпредседател на ПП-ДБ, каза по-рано, че "това ще окаже натиск върху правителството също да затвори ценовите ограничения".

Въпреки дипломатическите призиви да се предприемат действия по този въпрос, българският министър-председател Николай Денков в петък посочи, че правителството няма да се заеме специално с дупката в ценовия таван. "Най-добрият начин да се затвори тази правна празнина е да се прекрати преждевременно освобождаването на България от санкциите", каза той пред Politico на срещата на лидерите на ЕС в Брюксел.

Това означава, че страната може да събере още 150 милиона евро преки приходи за Путин, преди дерогацията да приключи през март, според нов анализ на мозъчния тръст "Център за изследване на демокрацията", публикуван в понеделник. Все пак Петков каза пред Politico, че преждевременното прекратяване на дерогацията ще струва на правителството 700 милиона евро загубени данъчни приходи.
Сподели: