27 Май, 2026

Politico: Проруски настроените сили могат да поемат властта в България заради санкциите срещу „Лукойл“

Според информирани източници българското правителство вече е отправило запитване към Вашингтон как може да получи изключение от новите американски санкции, които влизат в сила на 21 ноември

България вероятно ще поиска от САЩ да я освободят от прилагането на санкциите срещу руските компании „Роснефт“ и „Лукойл“, тъй като тяхното спазване може да доведе до рязко влошаване на ситуацията на пазара на гориво в страната и в перспектива до падане на сегашното правителство. Това съобщава Politico.

Както отбелязва изданието, в България се намира Бургаската нефтена рафинерия, собственост на компанията „Лукойл“. Тя осигурява до 80% от горивото, което страната консумира.

Според информирани източници българското правителство вече е отправило запитване към Вашингтон как може да получи изключение от новите американски санкции, които влизат в сила на 21 ноември. Правителството се притеснява, че санкциите ще доведат до спиране на рафинерията, което ще предизвика огромен дефицит на гориво в страната и улични протести.

В София се страхуват, че всичко това може да доведе до крах на сегашното правителство и засилване на политическите позиции на проруско настроения президент Румен Радев, който публично е изразявал идеята за създаване на нова политическа партия за поемане на контрол над парламента.

Изключения от новите американски санкции срещу РФ

Както писахме, по-рано Тръмп вече отказа да предостави на Унгария правото да не спазва новите санкции срещу Русия. И това въпреки че по-рано Тръмп и Орбан се смятаха почти за приятели и често се хвалеха публично един друг.

В същото време Германия успя да постигне от САЩ изключение за германските рафинерии, частично собственост на „Роснефт“. Истината е, че самите заводи от началото на войната де факто се контролират от германското правителство.

 
 
 
Сподели:
Наводнение заля болницата в Трявна, за спешен ремонт са лабораторията и поликлиниката

Наводнение заля болницата в Трявна, за спешен ремонт са лабораторията и поликлиниката

Заради течовете се е наложило в детското отделение и в клиничната лаборатория да бъде преместена апаратура и мебели, за да може работата на медицинските екипи да продължи нормално

Депутати се разминаха в позициите си за оставката на Сарафов

Депутати се разминаха в позициите си за оставката на Сарафов

Най-безкритичен към решението на бившия и.ф. главен прокурор Борислав Сарафов да подаде оставка беше народният представител от "Прогресивна България" ген. Румен Миланов

Скандал във Варна: Кметът Коцев чак сега откри незаконен мащабен строеж край Златни пясъци

Скандал във Варна: Кметът Коцев чак сега откри незаконен мащабен строеж край Златни пясъци

Депутати от "Възраждане" обявиха, че са подавали пред година сигнали по този казус и обвиниха институциите в града в опит за придвижване на устройствен план, чрез който да бъде узаконен незаконният строеж

Коментари (0)