18 Декември, 2025

Politico: Руте стартира чистка в НАТО, опитва се да угоди на Тръмп

Politico: Руте стартира чистка в НАТО, опитва се да угоди на Тръмп

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Очаква се да бъдат съкратени редица длъжности в Алианса, в това число и лични помощници на генералния секретар след все по-катерогичните изявления на Тръмп за излизане на Вашингтон от Алианса

Генералният секретар на НАТО Марк Рюте инициира мащабна реорганизация на Алианса, която включва съкращаване на десетки длъжности в централата в Брюксел. Решението е взето на фона на все по-категоричните изявления на президента на САЩ Доналд Тръмп за евентуалното излизане на Вашингтон от НАТО и призивите за подобряване на ефективността на организацията, пише Politico.

Предполага се, че два от осемте международни отдела ще бъдат премахнати - по-специално отделът за публична дипломация (пресслужбата на НАТО) и отделът за изпълнително управление (отговарящ за персонала) в Алианса.

Освен това се премахват и длъжностите на помощник-генерални секретари, които са  ръководели съответните структури.

Реформата на Рюте ще остави десетки работници без работата си, някои от които вероятно ще бъдат преместени на други позиции или отново ще бъдат наети, но на базата на граждански  договори.

Тези стъпки са насочени към „оптимизиране на дейността“ на НАТО и увеличаване на гъвкавостта при вземането на решения. Рюте вече е наричан „нашепващ на Тръмп“ заради способността си да влияе на американския президент. Неговата задача е да убеди Съединените щати да останат в структурата на НАТО, като същевременно запази икономическата ефективност на отбранителната организация.

„Рюте променя структурата на помощния персонал в съответствие с приоритетите си: реинвестиране в отбраната и максимална ефективност“, казва изследователят по сигурността Александър Мателер.

Очаква се реформите на Рюте да бъдат важен аргумент по време на срещата на върха на НАТО в Хага, където ще бъдат обсъдени по-нататъшните действия на Алианса в контекста на глобалната нестабилност - по-специално войната в Украйна и конфликта в Близкия изток.

Превод: Faktor.bg

Сподели:

Коментари (0)

Фон дер Лайен: Заседанието на ЕС няма да приключи без решение за финансирането на Украйна

Фон дер Лайен: Заседанието на ЕС няма да приключи без решение за финансирането на Украйна

Белгия е под голям натиск от Русия, от европейски страни и от САЩ.

AI обърка кларинет с пистолет, вдигна на крак училище в щата Флорида

AI обърка кларинет с пистолет, вдигна на крак училище в щата Флорида

Ученик е вървял по коридора, „държейки музикален инструмент по начин, който е бил интерпретиран като оръжие“, което е активирало протокола за сигурност. 

Руски граничари са влезли незаконно на територията на Естония

Руски граничари са влезли незаконно на територията на Естония

Естонското министерство на отбраната публикува видеозапис, записван от камера за наблюдение, който е документирал станалото.