23 Ноември, 2024

Politico: Тръмп може да намери начин да изведе САЩ от НАТО

Politico: Тръмп може да намери начин да изведе САЩ от НАТО

Доналд Тръмп

Въпреки приетия закон, изискващ одобрение от Конгреса

Избраният за президент на САЩ Доналд Тръмп може да заобиколи приетия  преди година американски закон, според който страната не може да напусне НАТО без одобрението на Конгреса, пише Politico.

Изданието припомня, че през 2023 г. сенаторите Тим Кейн (демократ от Вирджиния) и Марко Рубио (републиканец от Флорида) внесоха законопроект, който изисква всяко решение на президента за излизане от НАТО да бъде одобрено с две трети от гласовете на Сената или да бъде ратифицирано с акт на Конгреса. Законодателите приеха мярката като част от Закона за националната отбрана за фискалната 2024 г. – той беше подписан от президента Джо Байдън.

Според правни експерти обаче, Тръмп може да се опита да заобиколи ограниченията на Конгреса за НАТО, като се позове на президентските правомощия по въпросите на външната политика.

Законът не е „херметичен“, казва ученият от Brookings Institution и старши редактор на Lawfare Скот Андерсън, който настояваше за по-строги ограничения върху евентуален опит на президента за изтегляне на САЩ от НАТО. Според него, ако Тръмп наистина се опита да изтегли страната от Алианса, той ще създаде пряк конституционен конфликт с Конгреса.

Професорът от Юридическия факултет на Чикагския университет Къртис Брадли отбелязва, че ако Тръмп просто обяви, че САЩ напускат НАТО, не е ясно дали Конгресът би имал законното право да го съди за пренебрегване на закона.

Върховният съд на САЩ като цяло приема, че институционалните конфликти между отделните клонове на властта  са политически въпроси, които се решават най-добре чрез политически процес, а не чрез съдебна намеса. За да може даден въпрос  да бъде разгледан, трябва да бъде подаден иск от субект, който има право да заведе дело, пояснява Брадли. Според него в случая единствено самият Конгрес може да има такова право, но не е ясно дали републиканците ще подкрепят подобен иск.

Андерсън казва, че законодателите трябва да усилят закона, като добавят формулировка, изрично позволяваща такъв съдебен процес, което би подобрило шансовете на Конгреса да се обърне към съда.

Дори Тръмп да обяви оттеглянето на САЩ от НАТО, това няма да стане бързо, пише Politico. Съгласно договора за НАТО всяка държава-членка ще трябва да подаде „известие за денонсиране“, за да информира останалите членове за решението. Членството на дадена страна няма да приключи официално, докато не изтече едногодишният период на изчакване.

Междувременно Тръмп може да подкопае НАТО, без официално САЩ да напуснат, се казва в публикацията. Законодателите от Демократическата партия предупредиха, че той може да оттегли подкрепата на САЩ за Алианса, например като попречи на американските войски да участват във военни учения. Въпреки че няколко депутати през февруари призоваха за нови законодателни мерки за защита от подобни рискове, нищо сериозно не се е случило в това отношение оттогава.

Превод Faktor.bg

Сподели:

Рюте ще посети Анкара и Атина през идната седмица

На 3-4 декември в Брюксел ще се проведе среща НАТО-Украйна

Бившият лидер на "Сириза" Стефанос Каселакис създаде нова партия

Той обяви ангажимент за силна, независима съдебна система и справедливо, приобщаващо общество

Орбан: На 12 декември вътрешните министри на ЕС ще подкрепят София и Букурещ за Шенген

Орбан отбеляза, че са проведени важни разговори с вътрешните министри на Австрия, България, Унгария и Румъния