Политологът Иван Кръстев е българинът, който влезе в последната класация на „Политико“ за участие на видни европейци във формирането на Европа през 2019 година. В нея присъстват имената на общо 28 изтъкнати европейци - по един от всяка държава, членка на ЕС.
Трамплинът за Кръстев се оказва последната му книга „След Европа“ (2017), която се „приземи като предупредителен изстрел на бюрата на политиците на континента“, пише изданието. В нея българинът предупреждава, че това, което разглежда като серия от изолирани шокове - миграционната криза, Брекзит, избирането на Тръмп за президент на САЩ и възходът на европейския популизъм - са не само симптоми на безпокойството в съвременния свят, но имат потенциала да предизвикат разпадането на Европейския съюз.
Хората все още приемат Европейския съюз за даденост, смятайки че докато статуквото продължава да съществува, почти със сигурност той ще остане непроменен. Опитът на Кръстев обаче го е научил на друго. Като студент в София през 1989 г. той става свидетел на колапса на комунистическия режим, как "немислимото може много бързо да стане неизбежно", споделя пред изданието Кръстев.
"В случая на Европа диагнозата на Кръстев е, че миграционната криза влоши отворена рана: нарастващото разделение между вземащия решенията елит и обикновените гласоподаватели. За евроскептиците като брекзитърите в Обединеното кралство, или като унгарския лидер Виктор Орбан, кризата стана средство да убеждават избирателите, които усещат, че либерализмът и глобализацията са ги направили "втора класа граждани", за които Европа повече не работи“, пише "Политико". Това чувство е особено остро в страни, които претърпяха радикална либерализация след падането на комунизма".
Що се отнася до оцеляването на Европейския съюз, Кръстев отбелязва, че той не е нито оптимист, нито песимист; нещо повече - смята, че бъдещето на съюза предстои да бъде написана.
"Талантът на отделните лидери има значение", казва той. "Късметът също е от значение."
Напоследък обаче анализатори считат, че позициите на Иван Кръстев са доста спорни, заради редовното му участие във „Валдайския форум“ на Владимир Путин. По време на последното му издание българинът беше и един от модераторите на форума. Известният руски анализатор Андрей Пионтковски дори посочи Кръстев като единствения българин, чиито връзки с Кремъл се следят много внимателно от САЩ.
3 погрешни разбирания за ЕС
ЕС няма да се разпадне - няма интерес: ако ЕС се срине, ще бъде в резултат от структурни проблеми и или на пътнотранспортно произшествие - както неизбежно, така и непреднамерено.
Германия управлява ЕС: няма съмнение, че това е най-влиятелният член на съюза, но миграционната криза показа, че Берлин не може да наложи волята си без да плаща висока политическа цена.
Европейските избори ще бъдат референдум за ЕС: В повечето случаи, това ще бъде провеждането на референдум за националните правителства.
3 погрешни разбирания за Централна Европа
Регионалните популисти искат да напуснат ЕС: но те няма да го направят. Те искат да спрат да бъдат обвързани от правилата на съюза, но да продължат да бъдат финансирани от Брюксел.
Най-големият им страх е "нахлуването" на чужденци: най-много се страхуват, че младите хора напускат страната си.
Твърде късно е да се обърне популистката вълна: не е така. Гласоподавателите на местните избори в Полша се обявиха срещу управляващата партия, същото се случва и на други места.
превод: Faktor.bg
Още от Свят
Бившият шеф на MI 6: Европа е в състояние на война с Русия
"Ясно виждаме някои много агресивни действия от страна на руснаците в различни европейски страни“, заявява Ричард Диърлав
Проф. Андрей Пионтковски: Ракетният шантаж на Путин ще доведе до...
Твърди се, че Доналд Тръмп се е срещнал с руския президент
Част от дроновете Shahed, изстрелвани от Русия срещу Украйна, се пренасочват обратно
95 други руски дрона вероятно са били отклонени от целите си чрез система за подмяна на сателитните координати, която се използва от дронове и ракети за навигация във въздушното пространство