5 Февруари, 2026

Суверенитет по путински: Власт за диктат над съседите и собствения народ

Суверенитет по путински: Власт за диктат над съседите и собствения народ

С едната ръка Кремъл прокламира Вестфалския мир, а с другата насажда колониална система, в рамките на която Русия е метрополия, а всички останали стоят приведени пред нея

Абас Галямов*, Каспаров Ру

В новогодишното си приветствие Путин шест пъти използва понятието "суверенитет", а също производни и сходни категории. Изглежда Кремъл е решил да представи именно суверенитета като основен резултат от войната.  
В изказването наистина се споменаваше за нови територии, но буквално мимоходом – не се акцентираше върху тях. То е и разбираемо, териториите скоро ще бъдат отнети, а суверенитетът  е абстрактно нещо – има ли го, няма ли го – иди, че разбери. Накратко, според версията на Путин именно заради суверенитета десетки хиляди руснаци трябва да се простят с живота си и, ако се съди по началото на годината, още толкова ще се простят. 
Тук трябва да уточним 

що за суверенитет е това

 Какво точно влага Путин в това понятие? Пълнота на властта, както пишат по този въпрос учебниците по политология? Но на путиновата власт отдавна никой не ѝ налага ограничения. Путин прави каквото си иска. Всички тези депутати, съдии, губернатори, общественици, медии и прочие само послушно се съгласяват с него. Така че, строго погледнато, за постигането на пълен суверенитет не беше нужно да се нахлува където и да било. 
Но работата е там, че на Путин не му стига да утвърди суверенитета си, иска освен това  да ограничи суверенитета на съседите. Забележете, че той по сто пъти на ден декларира принципа за ненамеса в работите на суверенни държави и в същото време – без да променя изражението си – по сто пъти на ден изисква от съседите да изпълняват исканията му. Украинците, например, нямат право да влязат в НАТО. Защо? Защото Русия не иска. И именно Русия, според Путин, трябва да решава на какъв език трябва да говорят украинците, на кого какви паметници да се поставят, какви имена да носят улиците и какво трябва да пише в учебниците по история. Ами украинският суверенитет? Русия плюе на него! Тя има тук зона на

"жизнени интереси"

И така, с едната ръка Кремъл прокламира Вестфалския мир, а с другата насажда колониална система, в рамките на която Русия е метрополия, а всички останали стоят приведени пред нея. Противоречие? Много важно…
Има още нещо, което постоянно убягва в руската дискусия за суверенитета. Това е въпросът за какво е необходим той. За нас той като че ли е нещо самоцелно. Основното е да го има, а какво ще правим с него – изглежда няма значение.  
Тук ще е много добре да зададем на Путин въпроса, който някога прочетох, мисля, в текст на Ницше: "Не те питам от какво си свободен. Питам – за какво ти е тази свобода?" 

За какво му е на Путин суверенитетът?

 Ако се съди това, което се случва – изключително за да може безсрамно да натрапва волята си на другите – както на собствените поданици, така и на съседите. За да краде, да угнетява, да се наслаждава на своята власт и собственост. И никой да не му пречи.
Ето това представлява руската национална идея: "Никой не смее да противоречи на Путин!" 
Заради нея загиват хора. 

* Абас Галямов е руски политолог, публицист и държавен деятел. През периода 2008-2010 г. пише речите  на Владимир Путин, но днес е негов опонент.

 
Сподели:

Коментари (0)

Затворите и лагерите по царско време - спомени на български комунисти, агенти на съветското разузнаване

Затворите и лагерите по царско време - спомени на български комунисти, агенти на съветското разузнаване

Затворническият режим при „фашизма“, чиито инквизиции скланяме като суперлативи, беше най-малко пет пъти по-добър от тоя при нашия „социализъм“, при който йезуитските жестокости към задържаните и осъдените нямат равни, свидетелстват осъдените

Как бе създадена идеологията "политическа коректност" - нова репресивна машина за контрол

Как бе създадена идеологията "политическа коректност" - нова репресивна машина за контрол

Тя не е нито прогрес, нито защита на слабите, а идеология на символичната власт, която използва езика, морала и идентичността, за да подмени свободата с нормативна лоялност

Кой разпореди това безобразие? DARA отнесе Румен Радев!

Кой разпореди това безобразие? DARA отнесе Румен Радев!

Скандалът с "Евровизия" засенчи този с бившия президент. Националната телевизия никому не дава обяснения, най-малко на нацията