21 Май, 2026

Срещу лъжата, че Чърчил е подарил България на Сталин и болшевиките

Срещу лъжата, че Чърчил е подарил България на Сталин и болшевиките

Георги Боздуганов

Да се празнува 9 май в държава от бившия Съветски блок, е равносилно да се празнува замяната на Гестапо с КГБ

Георги Боздуганов

Оставям настрана апологията на сталиновия имперски болшевизъм, която извира от последното интервю на академик Георги Марков. Липсва дори дума за договорите с Хитлер, които поделят Европа между Райха и СССР, преди началото на тяхната междусъюзническа война. Не се впечатлявам и от неуместното споменаване на моята книга(„България – военният трофей на Сталин”, б.р.), която очевидно академик Марков не е прочел.

g_markov_int.jpg

Личните емоции и пристрастия нямат никакво значение, когато разгръщаме историческите документи и виждаме истината. Затова не мога да подмина изказаното за пореден път твърдение, че Чърчил е подарил България на кремълския диктатор. 

Никой не е подарявал Отечеството ни

 Сталин, още през август 1944 г., изпраща маршал Жуков да подготви 3-ти украински фронт за война срещу България. На 5-ти септември, Съветският съюз прекъсва дипломатическите отношения, обявява война, Червената армия окупира страната и я разграбва до шушка. Сталин умело използва нерешителната политика на Иван Багрянов и неговото правителство, което твърде дълго протака сключването на примирие със Западните съюзници и цялостното излизане от войната. Използва и агенти за влияние, готови на предателство, за да развият политическа кариера:

- На 1 септември 1944 г. правителственият пратеник в Кайро Стойчо Мушанов отказва да сключи примирие със САЩ и Великобритания. Той отказва дори да получи и прочете текста на предложеното споразумение.
- По същото време новият военен министър генерал Иван Маринов успява да забави решението на правителството за обявяване война на нацистка Германия. Прави го умишлено — в противен случай СССР трудно би намерил основание за обявяване на война.
Със своите действия двамата политици дават решаваща възможност на Сталин да превърне България в 

придатък на болшевишката империя

 за следващите 45 години.
На 9 -10 октомври Уинстън Чърчил посещава Москва и върху хартиена салфетка прави предложение на Сталин за “разпределение на влияние” върху източноевропейските държави без знанието на Съединените щати. За България съотношението е 75 : 25. Случва се месец след нахлуването и установен пълен съветски контрол над страната.
Управлението е поето от марионетното звенарско-комунистическо правителство на Кимон Георгиев, а българската армия вече се сражава срещу Райха в състава на 3-ти украински фронт.
При тези условия и най-изкушеният от анализи добросъвестен историк едва ли би могъл да допусне, че Великобритания би спряла войната срещу Хитлер заради някоя държава с второстепенно значение.
Да се прехвърля отговорността за заграбването на Отечеството ни, от окупатора към мнимия “позволител” е най-малко несериозно. По-опасно е обаче, че съмнителните и фалшиви тези на Георги Марков на 9 май бяха преповторени от президента на натовска и европейска България Румен Радев.

Сподели:

Коментари (0)

Денят на отвращението от демокрацията

Денят на отвращението от демокрацията

Отново предстои да се взимат стратегически решения, които ще предопределят съдбата на България за идните три четвърти на 21 век

Ивей - пазителят – самурай! Закрилник!

Ивей - пазителят – самурай! Закрилник!

„ВЪНШНА НАМЕСА НЯМА“ е мантрата вече 3 месеца, но след като става въпрос за самоубийство, интересно защо все още се охранява къщата на тези „лоши сектанти“ самоубийци, какво се охранява всъщност и защо?

Шест разказа за жертвите от „Петрохан“ и „Околчица“ – Пламен: Благодарен беше за живота в гората

Шест разказа за жертвите от „Петрохан“ и „Околчица“ – Пламен: Благодарен беше за живота в гората

Никой от разследващите и прокуратурата не дава обяснение как човек може да се самоубие с изстрел отляво, използвайки дясната си ръка, пита Ралица Асенова