Огнян Стоенелов
Новината, че 6.3 млн. лв. от отпуснатите за неотложни нужди пари ще отидат за премии в съдебната система не е изненада за широката публика.
Номерът с гласуването на премии за служителите в системата тихомълком и в последния момент датира най-малко отпреди две години.
„Искането на магистратите за коледни бонуси е гнусно на фона на несправянето им, но съм задължен по закон да им отпусна паритe”, така коментира в навечерието на 2012 година финансовият министър Симеон Дянков бонусите. Според финансиста е нелогично допълнителни пари да се дават в най-нереформирания и критикуван сектор. Положението в тази сфера оттогава и досега не само, че не се е подобрило, но и отива все по на зле.
В момента се вихрят скандали около съдия Ченалова, последвани от протеста на съдиите от СГС срещу неслучайната система за „случаен” подбор на делата, призиви за колективна оставка и какво ли още не. Общественият натиск срещу системата е безпрецедентен, както отбелязаха двама от членовете на съдебния съвет по една телевизия, правейки се на засегнати.
Но, както става ясно, въпреки целия този натиск и въпреки окаяното финансово състояние на държавата, магистратите никога не са били достатъчно притеснени, та да забравят за бонусите. А шестте и половина милиона лева за неотложни нужди можеха да отидат за ремонт на окаяните съдебни сгради, например.
А българските магистрати са най-добре платените служители в бюджетната сфера. Минималното възнаграждeние на един от тях не може да бъде по-ниско от две минимални работни заплати.
Основната заплата на член на ВСС е около 3200 лева,
но всеки един от тях получава до 30 % от основното възнаграждение за участие в комисиите към съвета, така че заплатите на кадровиците на Темида набъбват докъм 6000-6500 лева. Но и това явно не им стига.
С цялата си наглост през пролетта на тази година от съдебния съвет предложиха, а Правосъдното ведомство дори изготви проект за повишаване на заплатите в системата средно с 6, 7 на сто, но той така и не бе реализиран, поради разпада на парламента. Мотивите за искането на кадровиците тогава бяха, че по данни на ЕС у нас се пада по 30 евро на данъкоплатец за издръжка на съдебната система, а в другите страни сумата в пъти по-голяма.
Но България е страната в ЕС с най-голям дял от брутния вътрешен продукт, отделян за съдебната сфера, който от няколко години насам е 0,7 %, докато в другите държави е около 0, 3 от БВП. При това положение и потоп да стане, пак ще има бонуси, а магистратите ще се качат първи сала на Ной, ако не дай Боже ни сполети бедствие. Така че, правителството може да им резне парите и няма да сбърка. След политическия натиск, трябва и финансов...
Още от Хляб и пасти
Часът е 12 без пет - България е заплашена от евразийска диктатура
Франция даде важен урок на демократичните общества в криза - ако трябва да избираш между мошеник и фашист, избираш мошеника
Хиляда дни мъченичество. Хиляда дни героизъм
Предателствата над Украйна ще тежат на съвестта на няколко „световни лидери“, чиито имена историята едва ли ще запомни с нещо значимо
Избегнахме капана на Борисов, Пеевски и Възраждане
От партията на Костадинов искат да превърнат България в Беларус и са огромна заплаха за всичко, за което сме се борили