Руските телевизии си набавят "правилните" истории, купувайки си за няколкостотин евро подходящ партньор за интервю
Юрий Решето, Дойче веле
Всъщност трябваше да се срещнем навън, в парка. Но валеше сняг и затова проведохме разговора си в едно мрачно заведение. Срещу мен седи Роман Доброхотов. Първоначално не смее да ме погледне в очите. Недоверие? В хода на разговора поведението му се променя, а аз съм силно впечатлен от факта, че Роман Доброхотов не се страхува да каже името си - въпреки че нещата, за които говори, могат да му костват свободата. И дори живота.
Роман се описва така: "Журналист и активист. Трябва да си и двете, ако искаш да бъдеш добър журналист". А ако не искаш? "Тогава си купуваш мнения и "правилните" партньори за интервю". Както направи руската държавна телевизия "Първи канал" във връзка със случая "Лиза" - историята с руското момиче в Берлин, което уж било "изнасилено" от мигранти. При това сюжетът "Лиза" не е единичен случай, казва Роман и обяснява, че руските телевизии произвеждат на конвейер репортажи за мигрантите в Европа. "Това си е направо новинарска артилерия", казва руският журналист.
Госпожа Шмид от Германия
Само един пример: на 14 януари телевизионният канал "Звезда" предупреди за опасността от морален апокалипсис в Европа. Предаването е озаглавено "Европа. Парадокси на толерантността". Една от основните фигури в предаването е някоя си Виктория Шмид от Германия, която с треперещ глас разказва за злодейства, извършени от мигранти. Трябвало непрекъсното да носи в чантата си лютив спрей, обяснява жената и добавя, че вече планирала да се върне в Русия, защото животът в Германия станал непоносим.
"Номерът е там, че Виктория Шмид не съществува. Тази жена се казва Наталия Вайс и живее в Хановер. Тя е един вид агент, който осигурява на руските телевизии "правилните" партньори за интервю. А понякога самата тя дава интервюта", обяснява Роман Доброхотов. Журналистът е открил въпросната жена и е разговарял с нея по телефона. Представил се за продуцент на руски телевизионен канал, който търси подходящи партньори за интервю. От телефонния разговор, който Роман поства по-късно на сайта на своя портал "The Insider", се чува как Наталия Вайс се съгласява да посредничи. Цената варирала в зависимост от услугата и бюджета на телевизионния канал. "Други биха платили до 1 000 евро, но може и по-евтино. Дайте толкова, колкото можете. Ние разполагаме с много теми. Имаме и готови сценарии. Кажете само какво искате", обяснява жената в телефонния разговор.
"Крайната цел е Германия да бъде дестабилизирана"
По този начин тя и други като нея си докарват допълнителни средства. А публиката бива облъчвана с лъжливи информации за Германия. Каква е целта? "Това прилича на добре обмислена стратегия на направляваните от Кремъл руски държавни медии. И тази стратегия е насочена срещу Германия. Президентът Путин срещу канцлерката Меркел. Путин бомбардира Сирия и принуждава още повече сирийци да бягат в Германия. А в самата Германия подклажда омраза срещу сирийците. Крайната цел е страната да бъде дестабилизирана. И Меркел да си отиде", казва Роман Доброхотов. Според него обаче този план няма да проработи. Макар да не е тайна, че Кремъл участва във финансирането на ултранационалистически групи, които организират демонстрации срещу Меркел в Германия, накрая германците ще изберат канцлера, когото те желаят, а не този, който иска Кремъл. И този канцлер ще бъде всичко друго, но не и националист, смята руският активист. "Много руски преселници в Германия са шокирани от демонстрациите на руснаци срещу Меркел. По-рано те се гордееха, че идват от страна, която е освободила Германия от фашизма. А днес се опасяват, че ги мислят за неонацисти", казва Роман Доброхотов.
Не се ли бои за живота си?
"The Insider" е малка група от разследващи журналисти на свободна практика, която се финансира от реклами и от "няколко приятели", които Роман не иска да назове. Групата публикува журналистически разследвания по особено щекотливи теми - като например положението на политическите затворници, убийството на Литвиненко, машинациите на руската православна църква или както в случая - подкупните руснаци в Германия, обяснява Роман. Не се ли страхува за живота си? "Все още властите не ни обръщат особено внимание. Имаме най-много 1 милион клика на месец. А за Кремъл ставаш интересен, когато имаш по половин милион клика на ден", казва журналистът. Но накрая все пак ме съветва да не споменавам мястото на нашата среща.
Още от Хляб и пасти
Новата партия „България може“ ще връща доверието на гражданите с… „МАЙСТОРА“ от ДС
Бившият съдържател на явочна квартира на ДС и някогашна влиятелна фигура в БКП от средата на 90-те години Александър Маринов и „стратег“ на президента Румен Радев допреди две години стана учредител на новата партия
Часът е 12 без пет - България е заплашена от евразийска диктатура
Франция даде важен урок на демократичните общества в криза - ако трябва да избираш между мошеник и фашист, избираш мошеника
Хиляда дни мъченичество. Хиляда дни героизъм
Предателствата над Украйна ще тежат на съвестта на няколко „световни лидери“, чиито имена историята едва ли ще запомни с нещо значимо