Григор Лилов*
Как гласуваха в Общото събрание на ООН резолюцията, осъждаща руското завземане на Крим? Внимателен анализ дава ясна представа за прегрупирането в света и отношението им към политиката на Москва и реакциите на САЩ.
На снимката от таблото синьото с кръст е "за" (100 държави), червеното с минус - "не" (11 държави), бялото с хикс – „въздържал се” (58 държави). В гласуването не са участвали 24 страни.
Списъкът е много интересен, защото показва геополитическите загуби на Русия и на САЩ. Неучастието в гласуването означава различни неща - или нещо като необявено "въздържал се", или нещо като необявено "за" осъждане на Русия, но не казано поради тесни икономически връзки с нея (т.е. има зависимости) Най-сетне неучастието създава и възможности за маневриране в бъдеще към една или друга позиция и остойностяването на ценността й - т.е. тези държави не са съюзници нито на едната геополитическа сила, нито на другата.
Да видим резултатите първо за Русия - ОНД и Евроазийският съюз май заминаха в коша за боклук: Грузия и Азарбейджан са ясни с позицията им, към тях се присъединява Молдова. Ключова държава - доскоро основната наред с Белорусия в митническия и политически съюз на Путин. Казахстан се е въздържала въпреки зависимостите си от Москва (вкл. с руско мнозинство). Киргизстан не е участвал в гласуването, Таджикистан - също, Туркмекистан - също, Узбекистан го следва. Накратко - тези страни са потенциални съюзници на Запада.
Изненадата - Русия май губи Сърбия,
която не е участвала в гласуването. За сметка на това личат силни позиции на Москва в Африка, както и в Латинска Америка - доскоро заден двор на САЩ: освен традиционнната Куба в списъка вече са Боливия, Венецуела, Никарагуа. Гласуването показва далеч по-сериозни загуби за САЩ. Маса държави в Латинска Америка са се въздържали да ги подкрепят, вкл. и най-големите. Сензацията за мен обаче е "въздържал се" за Афганистан и Ирак! И за Пакистан! Друга, дори още по-голяма сензация - Израел (!) и Оман не са участвали в гласуването! Оман е с ключово място в стратегията на Пентагона за Средния Изток и голяма енергоресурсна държава, а за Израел - доскоро най-верния съюзник няма какво да говорим. Обединените арабски емирства също не са участвали в гласуването. Накратко - Западът и САЩ са загубили сериозни позиции в нефтено-газовия извор на света и това създава увереността на Путин за действията му. Т.е. моята теза от книгата ми "Дуел" за негласна, необявена, но действаща тактическа коалиция между Москва и държави от онзи регион, вкл. и с факти за съвместни действия по логистиката на атентата в Бургас (във втората му част - "преждевременния" взрив, първата като замисъл - взрив по пътя към Слънчев бряг е дело на Иран) май вече намери повече от солидно потвърждение. Египет също се е въздържал - тежък удар срещу Запада. Засега това е първи прочит на случилото се. Според мен Вашингтон консумира плодовете на много голяма и груба геополитическа грешка след 11 септември 2011 г., когато предпочете да елиминира практически скопения и безвреден за тях Саддам Хюсеин и прибере нефтените полета на Ирак като средство за натиск над държави в региона, вместо да насочи удара си още по на юг - там, където в действителност финансират, отглеждат и логистично осигуряват атентаторите. Сега ще видим какво ще излезе от посещението на Обамма в Саудитска Арабия, което според мен е след дъжд качулка.
*Коментарът е от Фейсбук страницата на автора.
Още от Хляб и пасти
Часът е 12 без пет - България е заплашена от евразийска диктатура
Франция даде важен урок на демократичните общества в криза - ако трябва да избираш между мошеник и фашист, избираш мошеника
Хиляда дни мъченичество. Хиляда дни героизъм
Предателствата над Украйна ще тежат на съвестта на няколко „световни лидери“, чиито имена историята едва ли ще запомни с нещо значимо
Избегнахме капана на Борисов, Пеевски и Възраждане
От партията на Костадинов искат да превърнат България в Беларус и са огромна заплаха за всичко, за което сме се борили