24 Ноември, 2024

Само за година Путин превърна Крим в призрак на разрухата

Само за година Путин превърна Крим в призрак на разрухата

Иван Нечепуренко, nytimes.com

Когато жителите в тази типичен съветски индустриален град гласуваха ентусиазирано да се отцепят от Украйна и да се превърнат в руснаци, мислеха, че хаосът и корупцията, които направи ежедневието им борба за оцеляване, ще са нещо от миналото. Сега, когато много от тях са принудени да готвят и да варят питейната вода на открит огън, са готови да преразгледат и преоценят обещанията и случващото се, пише в свой материал New York Times.

Не е имало постоянна доставка на електроенергия в този град от 22-ри ноември, когато протестиращите в Украйна взривиха линиите, захранващи Крим с повечето от своята електроенергия. По-големите градове са само незначително по-добре.

И все пак, тук хората не са сигурни кого да обвиняват повече за тяхната съдба: кримските татарски активисти и украински националисти, които отрязват връзката на Крим към украинската енергийна мрежа или на служителите на местната власт, които твърдяха, че разполагат с достатъчно електроенергия, за да се справят с всяка извънредна ситуация.

"Циркът си е отишъл, но клоуните останаха", казва Леонид Захаров, 45-годишен, облегнат на дървен бастун. Москва може да очисти украинската власт, каза той, но много от същите корумпирани и некомпетентни длъжностни лица остават на поста си и животът е само малко по-малко хаотичен, отколкото преди.“ казва той, цитиран от изданието.

Двадесет месеца след като Кремъл анексира полуострова на Черно море на фона на изливане на патриотичен плам от етнически руското население, обещанието на президента Владимир Путин през април 2014 г. до превърне Крим в витрина на управлението му, сега изглежда като избледнял курорт от съветската ера.

Крим, мнозина тук сега осъзнават, че може да останaт с години в състояние на неопределеност, вече не като част от Украйна, но и все още не напълно погълнати от Русия. Мечтите на Крим да стане следващият Сочи, витрина на Зимните олимпийски игри през 2014 г. за $ 50 млрд, са разбити заедно с цените на петрола, които забавят такива мегапроекти в Русия.

Шчиолкино – квартал от няколко десетки тумбести жилищни блокове, които нямат връзка с природен газ, са особено силно засегнати от спирането на тока, като не повече от четири часа електроенергия дневно, като два от тях са в средата на нощта. Но животът не е особено прекрасен никъде в Крим в момента.

Много ресторанти и магазини работят на преносими генератори, поставени до предните врати, за да покаже на потребителите, че това е бизнес както обикновено. Устойчивото ръмжене се превърна в част от градската среда. След залез слънце тъмните улици бързо се изпразват. Заведенията затварят в 20.00 ч вечерта, а алкохолът спира да се продава в 17:00, за да насърчи хората да си останат вкъщи през нощта.

Някои магазини нямат касови апарати, а дълги опашки се вият пред всеки банкомат. Без светофари, главните градски кръстовища са задръстени. Магистралите са тъмни, а само посред бял ден туристите могат да виждат пропагандните плакати на Путин с надпис: "Крим. Русия. Forever.“ Бензинът е в оскъдни доставки, образуват се дълги опашки от гневни шофьори пред малкото станции, които го имат.

Керч, град с богато украсени улични лампи, които се открояват на тъмното получава най-много 15 на сто от електроенергията, от която се нуждае. Дизелов генератор захранва местната болница, в което депутати не виждат нищо нередно. Училищата бяха затворени през изминалата седмица, а сега единици са отворени. Плакат пред затворено училище в Керченския обяснява, че кримчани са станали жертви на внезапен терористичен акт, безпрецедентен в историята на Русия. Децата са в непланирана ваканция, а през нощта играят на свещи.

Кризата на електроенергия има своите корени в обтегнатите отношения между Кримските власти и татарите, които искат край на дискриминацията и освобождаването на активисти от затвора.

277 000-те татарски жителите на Крим, мюсюлманско малцинство, казват, че са претърпели системна дискриминация съгласно руското управление, с независими новинарски медии. Путин обеща на татарите пълно равенство и разпореди правителството да признае тяхното насилствено депортиране от Крим под съветска власт. Нариман Джалилов, един от малкото останали татарски лидерите в Крим, заяви, че обещанията са се оказали празни.

"През февруари, аз говорих с висши държавни представители, които ми казаха, че или трябва да станем подчинен на тях или те ще ни накара да напуснем", каза г-н Джалилов.

Чувствата са затвърдени и от другата страна . "Татарите не са приели руските власти тук, например те много се радват, че Турция е свалила руски бомбардировач в Сирия", казва Александър Форманчук, бивш съветски държавен, а сега работещпв в местните служби. "Независимо от това, което направиха за тях руските власти, пак ще има недоволство сред татарите. Тази енергийна блокада беше неизбежна, но като резултат те са загубили Крим завинаги. " Той се съгласява, че правителството може да направи повече за подобряване на живота на обикновените хора.

Но това ще бъде трудно, докато основните електроенергийни линии лежат в калния терен в Украйна. Крим може да генерира само една трета от електроенергията, от която се нуждае, и така нареченият енергиен мост към Русия, планирано да стане частично този месец, няма да се реши проблемите.

Днес основната връзка с Русия е ферибот към отдалечен ъгъл на региона Краснодар, който функционира без затруднения по време на затъмнението, но който татарските активисти също заплашиха да спрат. През 2014 г. Кремъл обеща да похарчи 658 милиарда рубли (около 10 милиарда долара) за подобряване на инфраструктурата на полуострова, включително мост за $ 3,4 милиарда за континенталната част на Русия. Но много малко от тези обещания е осъществено.

Никой не е съвсем сигурен колко дълго ще продължи спирането на тока. Украинското правителство заяви, че трябва да се оправят линиите, но не направи опит да се отстранят блокиращите ремонти и протестиращите. Въпреки че Кремъл изрази безпокойство, че не се е опитал да направи нещо, . Черноморският флот на Русия със седалище в Севастопол твърди, че неговите операции са непроменени.

В момента има нови ритуали. Всеки ден по обяд, кметът говори за жителите от главния площад на града. Преварена вода и топла храна са разпределени в предната част на един стар киносалон. Хората могат да зареждат своите мобилни телефони и да гледат новините на телевизионния екран, въпреки че някои казват, че се радва на живота, без телевизор.

Както често се случва в Русия, някои обвиняват Вашингтон, а не Москва или Киев." Ако не беше заради американците, нищо от това нямаше да се случи. Татарите, които са подкрепени от САЩ, няма да направят нещо ", казват местни хора. "Моля, пишете, че не сме отчаяни. Напротив, ние сме пълни с радост ", споделят те в заключение.

Сподели:

Часът е 12 без пет - България е заплашена от евразийска диктатура

Франция даде важен урок на демократичните общества в криза - ако трябва да избираш между мошеник и фашист, избираш мошеника

Хиляда дни мъченичество. Хиляда дни героизъм

Предателствата над Украйна ще тежат на съвестта на няколко „световни лидери“, чиито имена историята едва ли ще запомни с нещо значимо

Избегнахме капана на Борисов, Пеевски и Възраждане

От партията на Костадинов искат да превърнат България в Беларус и са огромна заплаха за всичко, за което сме се борили