Русия и Турция си съперничат за контрола над малко познатата, но влиятелна политическа партия на етническите турци в България. Тази опосредствана битка между Москва и Анкара заплашва с разширяване на конфликта и по нататъшна дестабилизация на южните граници на ЕС.
Българският парламент създаде специална комисия за разследване на предполагаемата намеса на руснаците и турците във вътрешната политика на страната. Междувременно България обяви заради намеса във вътрешните и работи персона нон грата турски дипломат, а в отговор Турция изгони български дипломати, работещ в Истанбул.
В основата на всичко това лежи шумен скандал, в който по думите на експерти, са тясно преплетени политическа корупция и вътрешни интриги. Но това означава, че 7-милионна България, може да стане ново бойно поле в стремително разширяващия се
конфликт между двете регионални суперсили
Това, което започна като несъществено разногласие между Москва и Анкара заради Сирия, прерасна в мощна конфронтация през ноември миналата година, когато Туриця свали руския изтребител Су-24, заради нарушение на въздушното и пространство. От тогава тяхното противопоставяне подклажда напрежението между Армения и Азербайджан, в Кипър, в отделни части на Централна Азия, а сега и на Балканите.
Анализаторите смятат, че отчасти за тази ситуация е виновен турският експанзионизъм.
„Тези събития показаха много по-мащабната картина на систематични опити на турската държава да засили влиянието си върху турската и мюсюлманската общност в България и, особено върху мюсюлманските религиозни общности“, смята проф. Огнян Минчев.
Според него, решението за изгонването на турския дипломат е било „мека“ реакция на българското правителство, защото най-добрият вариант за София е запазване на неутралитета в противопоставянето между съседите и.
България, която се намира на външния периметър на границата на ЕС с Турция и Русия, се оказа в самия център на бежанския маршрут и много бързо може да бъде въвлечена в криза, която ще и бъде извънредно трудно да контролира.
Тя не просто е много по-малка от своите съседи. Там и досега не са
зараснали раните на етническия конфликт с религиозен подтекст от края на 80-те
години, когато стотици хиляди турци бяха жестоко прогонени от страната. (Като
цяло турците са приблизително 8% от населението, макар че в преимуществено
християнска България има и други мюсюлмански малцинства, които също се оказаха
в центъра на кризата).
Дипломатическият скандал с Турция стана поредната
глава от драмата с участието на ДПС, партия, която 1990 година дава важни гласове на изборите,
помагайки да се формират или разпускат многобройни правителства. Тази партия
също така твърди, че играе ключова роля в поддържането на етническия и религиозния
мир в България.
Добавете в тази смес всепроникваща корупция и ще получите истински катастрофална ситуация, която за мнозина в България, напомня за времената на Студената война.
Първите залпове прозвучаха в края на декември и напомняха
сталински путч
в умален мащаб. Лидерът на ДПС Лютви Местан, който партийните везири на шикозен новогодишен банкет нарекоха „чужд агент“, а след това го изгониха, отиде да търси защита в турското посолство. По-късно българският премиер Бойко Борисов съобщи, че турският президент Реджеп Тайип Ердоган и премиерът Ахмет Давутоглу настоятелно са му звънели в един през нощта, безуспешно опитвайки се да го убедят да се намеси.
След това Местан се опита да се върне на политическата сцена, като предизвика ДПС, създавайки алтернативна партия за защита на малцинствата, а за това получи и подкрепата на турското правителство. На заклетия му враг Ахмед Доган му беше забранено да посещава Турция.
В конфликта стоят прикрити, но влиятелни бизнес кръгове, явяващи се отличителна черта на руската хибридна война. От неотдавна те станаха и инструмент в ръцете на турското правителство.
„Независимо, че ДПС се опира на турска етническа база, то е
тясно свързано с проруски бизнес кръгове
Изгонването на Местан
възстанови властовите вертикали в партийните и тайните връзки с проруските
бизнес и политически кръгове в противовес на протурските сили, които забележимо
се активизираха в последните години“, коментира Лора Чакърова, която работи в
британската анализаторска фирма IHS.
Мнозина смятат, че ДПС контролира значителна част от българската
икономика, включително и обширна медийна империя. В последните години партията
непрекъснато се оказва в центъра на шумни скандали.
(ДПС не се отличава с особена прозрачност и нейните представители, както и
прес-службата ва българското правителство отказаха да дадат изявления за
вестника ни)
През 2013 година скандалният бизнесмен
и депутат от ДПС Делян Пеевски беше назначен за шеф на всевластната
ДАНС и предизвика мощна вълна от протести, които продължиха повече от половин
година, независимо от мълниеносната му оставка.
В центъра на всичко това се намира премиерът на България Бойко Борисов, чиито проблеми се задълбочават и от мощното чуждо влияние, което по мнението на експерти, не се ограничава само с руска и турска намеса.
Още от Хляб и пасти
Новата партия „България може“ ще връща доверието на гражданите с… „МАЙСТОРА“ от ДС
Бившият съдържател на явочна квартира на ДС и някогашна влиятелна фигура в БКП от средата на 90-те години Александър Маринов и „стратег“ на президента Румен Радев допреди две години стана учредител на новата партия
Часът е 12 без пет - България е заплашена от евразийска диктатура
Франция даде важен урок на демократичните общества в криза - ако трябва да избираш между мошеник и фашист, избираш мошеника
Хиляда дни мъченичество. Хиляда дни героизъм
Предателствата над Украйна ще тежат на съвестта на няколко „световни лидери“, чиито имена историята едва ли ще запомни с нещо значимо