10 Май, 2026

​Най-благият политик на България убит без съд и присъда от ДС

​Най-благият политик на България убит без съд и присъда от ДС

Днес се навършват 135 години от рождението на демократа, съпротивлявал се на установяването на Хитлеровия фашизъм в България, но после сам станал жертва на червения терор, наложен от комунистите.

Мушанов е премиер на три български правителства и 10 пъти е заемал министерски постове. Заедно с Александър Малинов е един от водачите на Демократическата партия. На два пъти попада в затвора – през 1922 г. като враг на БЗНС на Александър Стамболийски, а по-късно по заповед на Георги Димитров и Вълко Червенков. Големият му „грях” е, че участва в правителството на Константин Муравиев, което прави последен опит да избегне настъплението на Съветския съюз и окупирането на България на 9-ти септември 1944 г. Осъден е от т.нар. „Народен съд“ на 1 година затвор. След освобождаването му през 1945 г. възстановява Демократическата партия. През 1947 г., заради съпротива на „народната власт” е интерниран в Търново, а по-късно в село Заград. През май 1951 г., когато вече е на преклонна възраст е арестуван отново и убит без съд и присъда от Държавна сигурност.

Една от големите му заслуги е Законът за народното просвещение, изработен изцяло от него през 1909 г. и приет от Демократическата партия. Той става популярен като Закона „Мушанов”, който още преди век поставя българското образование на модерна европейска основа.

Сподели:

Коментари (0)

Ивей - пазителят – самурай! Закрилник!

Ивей - пазителят – самурай! Закрилник!

„ВЪНШНА НАМЕСА НЯМА“ е мантрата вече 3 месеца, но след като става въпрос за самоубийство, интересно защо все още се охранява къщата на тези „лоши сектанти“ самоубийци, какво се охранява всъщност и защо?

Шест разказа за жертвите от „Петрохан“ и „Околчица“ – Пламен: Благодарен беше за живота в гората

Шест разказа за жертвите от „Петрохан“ и „Околчица“ – Пламен: Благодарен беше за живота в гората

Никой от разследващите и прокуратурата не дава обяснение как човек може да се самоубие с изстрел отляво, използвайки дясната си ръка, пита Ралица Асенова

Ралица Асенова стартира поредица – шест разказа за жертвите от „Петрохан“ и „Околчица“

Ралица Асенова стартира поредица – шест разказа за жертвите от „Петрохан“ и „Околчица“

Дечо - той беше истински пример за щедрост в пълния смисъл на думата, върши неща тихо и буквално невидимо