Франция и Германия се опитват да организират среща на високо равнище на 22 януари в стремежа си да постигнат напредък по трудни въпроси като енергетиката и отбраната, заяви в понеделник френският външен министър Катрин Колона.
В речта си заедно с германския си колега Аналена Бербок, която е във френската столица за различни срещи, включително с президента Еманюел Макрон, Колона заяви, че двете правителства ще се срещнат на 22 януари, за да отбележат 60-годишнината от Елисейския договор, който положи основите на френско-германското партньорство след Втората световна война.
"Работим усилено, за да може следващата годишнина от Елисейския договор, която е толкова важна, да бъде отбелязана по чудесен начин", каза Колона. "Ще се видим на 22 януари."
Отношенията между Париж и Берлин напоследък са обтегнати. Съвместното заседание на двете правителства в края на октомври беше отложено в кратки срокове на фона на големите различия по въпросите на енергетиката и отбраната, а срещата между Макрон и германския канцлер Олаф Шолц същия месец също беше помрачена от напрежение.
Заседанието на правителствата вече е насрочено за януари, въпреки че все още не е напълно решено дали ще се състои на 22-ри или около тази дата, тъй като е планирана и среща на френските и германските законодатели за отбелязване на 60-годишнината от подписването на Елисейския договор, което може да затрудни планирането на всички събития в един ден, заявиха служители.
В момента Париж и Берлин работят по съвместна декларация, обхващаща различни области на политическото сътрудничество, включително енергетиката и отбраната, която се очаква да бъде подписана по време на съвместното заседание. "Работим по декларацията и аз съм много оптимистично настроена", каза Колона.
Двете страни може да се споразумеят и за по-нататъшни мерки в областта на субсидиите и индустриалната политика - стъпка, която може да се наложи, ако САЩ не се откажат от спорните търговски мерки, които ЕС смята за дискриминационни и които рискуват да привлекат инвестиции от Европа към САЩ.
Германският министър Бербок заяви, че е "много положително настроена", че двете страни ще успеят да се споразумеят за съвместна декларация и "да направят голяма крачка напред по отношение на френско-германските правителствени консултации в областта на енергетиката, сигурността, а също и в ежедневния обмен [на гражданите]".
Париж и Берлин направиха "голяма крачка напред" и по отношение на изтребителите от следващо поколение - Future Combat Air System (FCAS), които трябва да бъдат въведени в експлоатация през 2040 г., каза Бербок. Германското министерство на отбраната съобщи в петък, че е постигнато споразумение за преминаване към следващия етап от разработването на изтребителя.
"Това е фундаментална стъпка", заяви Колона. "Тя не означава, че сме в края на пътя, но ни позволява да приемем, че този проект ще се осъществи." /БГНЕС, Политико
![Политико: Франция и Германия се стремят към среща на върха на 22 януари](/static/downloads/uploads/Images_3/M/makron_sholc.jpg)
Еманюел Макрон и Олаф Шолц
На нея ще се търсят общи решения по горещи въпроси, свързани с енергетиката и отбраната на ЕС
Фактор Фактор
Още от Свят
ВМРО-ДПМНЕ: Ще бъде наивно да включим българите в конституцията на Северна Македония
ВМРО-ДПМНЕ: Ще бъде наивно да включим българите в конституцията на Северна Македония
Испания ще увеличи разходите си за отбрана до 2% от БВП към 2029 г.
Сега те са 1,28% от брутния продукт на страната
Зеленски: Сделки, сключени без Украйна няма да бъдат признати
В Киев нямат никаква представа, какво ще си говорят Русия и САЩ на срещата в Рияд