Какво би означавало разпадането на Русия за западния свят и как би се проявило то? Желателен ли е този резултат за Запада? Чешкият външен министър Карел Шварценберг е на мнение, че това е съдбата на следвоенна Русия, ако Кремъл не успее да постигне победа. "Големи части от нея ще потърсят независимост веднага щом могат", каза той. Експертите са склонни да не споделят мнението на Шварценберг, тъй като сценарият на разпадане изглежда малко вероятен, но не и невъзможен, и според западните стратези подобна възможност трябва да се вземе предвид. Сценарий, при който Русия прилича на Афганистан през 90-те години или на Либия след Кадафи, означава непосредствена опасност за Запада. Страна с 20 различни етнически малцинства, изпаднала в подобен хаос, би се оказала кошмар за сигурността, веригите за доставки и по-нататъшни бежански кризи, да не говорим за потенциалния ядрен конфликт. Иван Кръстев, политолог и председател на българския Център за либерални стратегии, заяви, че подобен сценарий е малко вероятен, но не и невъзможен. Той обаче предупреждава, че той не бива да бъде желан резултат, не само заради дисбаланса, който би донесъл, но и защото играе директно в руския разказ за Запада. Всъщност Путин подчерта това в речта си във вторник, заявявайки, че западните елити опитват да затъмнят Русия. Медведев пък каза, че ако Русия не спечели тази война, тя ще изчезне.
Тези страхове се отразяват и на руския народ. Страхът от сътресения е насаден в психиката на гражданите. Историята на страната е белязана от събития като кървавата Болшевишка революция, която разделя страната далеч след края си през 1923 г. Разпадането на Съветския съюз беше мирно, но ако историята се повтори отново, няма гаранции, че в днешния свят подобно събитие няма да прерасне в сътресения. В Съветския съюз липсваше силното централно управление и етническото единство на съвременна Русия, тъй като 80% от гражданите в рамките на Федерацията се определят като руснаци. Освен това през 1991 г. мнозинството от гражданите на СССР се съгласиха с неговото разпадане. Ако региони в Русия, като Сибир или Башкортостан, се опитат да получат независимост, това определено ще срещне силна съпротива.
Въпреки че Русия е етнически единна, съществуват и са разпространени етнически малцинства. Много от тях се сражават в руската инвазия в Украйна. Ако тези мъже се завърнат от родината, има голяма вероятност да пренесат войната у дома. Това определено ще завърши с кръвопролития, тъй като Путин е заявил, че няма да търпи това. Новосъздадените независими държави в рамките на Русия ще бъдат посрещнати с насилие от страна на управляващия ядрени оръжия московски елит, пише в неотдавнашно есе Марлене Ларуел, директор на Института за европейски, руски и евразийски изследвания към университета "Джордж Вашингтон".
Както вече споменахме, един от основните страхове след предполагаемия разпад на Русия е ядрената заплаха. Самият Владимир Путин често споменава ядрения арсенал на страната, а в последната си реч той официално се оттегли от споразумението за ядрен контрол между Москва и Вашингтон. Ядрените заплахи, които заобикалят страната, са нещо, което се вижда и в исторически план; след разпадането на Съветския съюз САЩ и западните съюзници са в повишена готовност за потенциална заплаха от тактически ядрени оръжия. Макар Западът да подкрепяше отделянето на балтийските държави, заплахата ядрените оръжия в други части на огромната съветска империя да попаднат в неподходящи ръце намали ентусиазма.
В днешна Русия ядрените оръжия за щастие не се съхраняват в потенциални отцепнически региони. Въпреки това съществува страх от военни борби за поемане на контрола върху въоръжените сили и оръжията сред фракциите в границите на Русия. Като такъв проблем може да се окаже военната група Вагнер. Друг фактор би могъл да бъде Китай. Открита агресия и експанзионизъм са малко вероятни, тъй като нахлуването в богатия на суровини Южен Сибир не би било посрещнато без съпротива от страна на местното население. Тя обаче определено ще се опита да се възползва от разпокъсаната Русия и ще проучи внимателно ситуацията, както споменава г-н Кръстев. Независимо от това последиците от войната може да се окажат безпрецедентни за Русия, включително загуба на земя. Потенциално тя може да доведе и до трагедия не само за Русия, но и за останалата част от Света. /БГНЕС
--------------------------------
Матю Карничниг за "Политико"
![Политико: Потенциални резултати за Русия след края на войната, най-лошите сценарии](/static/downloads/uploads/Images_3/V/voina-ukraina-ap.png)
снимка: АП
Още от Свят
Израелската армия съобщи, че е ликвидиран командир на "Хамас" в Ливан
Напоследък е планирал терористични атаки, ръководени и финансирани от Иран
Защо срещата в Париж беше организирана толкова внезапно?
Днес европейски държавни и правителствени ръководители се срещат в Париж, за да обсъдят как да реагират на новия курс на САЩ и политическата риторика на американския президент Доналд Тръмп
Зеленски уговаря с президента на ОАЕ връщане на пленени украинци
Обединените арабски емирства имат съществена роля като посредник за връщането на пленени и задържани в Русия по време на войната украинци, сред които много деца