„С интерес очаквах какви ще са посланията на управляващите след коалиционния съвет и то не толкова по отношение на заявката за изкарване на мандата, а как ще реагират патриотите в тази ситуация. Особено в контекста на исканите три оставки на министри с аргумента, че това са приближени на Делян Пеевски и на ДПС“. Това заяви политологът Страхил Делийски пред ТВ Европа.
„Тази ситуация е много сложна за патриотите, защото те рискуват техните симпатизанти да си кажат „нали влязохте във властта, за да елиминирате, ДПС, а 3 години управлявате с тях“. Много сложна е ситуацията за патриотите, защото протестите и общественото мнение като че ли не ги касаеха толкова и можеха да си позволят силна подкрепа за кабинета. Нищо обаче не чухме по този въпрос. Нямаше някаква категорична заявка за промяна на отношението към изпълнителната власт и към кабинета. Все пак ние сме в режим на вот на недоверие и
гласовете на патриотите са важни
Със своята пасивна позиция и оставането на власт още няколко месеца те рискуват да загубят голяма част от избирателите си, ако не дадат ясен и аргументиран отговор какво са правили през това време в кабинет, в който по негласно признание все пак е имало някакво влияние на ДПС“, коментира Делийски.
„Аргументът, че са направени инсинуации и за да се прекъснат те са поискани оставките на тримата министри не е особено убедителен, защото по отношение на техни колеги, а дори и на Бойко Борисов има други легенди, а за тях няма оставки. Тези оставки обаче се случват след среща на премиера с партийния актив. Това е действие на Бойко Борисов не като министър-председател, а като партиен лидер, който иска да запази формацията си, вслушвайки се в членовете. Това не е много характерно за него – да се вслушва в ГЕРБ, защото обикновено партията се вслушва в Борисов. Това ме кара да си мисля, че
ГЕРБ официално са в режим на подготовка за избори
Прави се опит да се свали вътрешното напрежение във формацията и да се изчисти обликът ѝ от гледната точка на внушенията за близостта ѝ с ДПС. Всичко това са ходове, които не влияят толкова на стабилността на кабинета, колкото на кондицията на ПП ГЕРБ. Големият въпрос е кога Бойко Борисов си представя кога биха могли да бъдат тези избори“, посочи политологът.
„На площадите има много различни групи. Една част от протестиращите е от градската средна класа, която изповядва проевропейски либерални ценности. От друга страна улиците са пълни с млади хора, които са едно много специфично поколение Една голяма част от тях са се върнали от чужбина. Благодарение на това, че са социализирани в социалните мрежи, те естетизират политическите си виждания и тяхната естетика е тотално различна от тази на Бойко Борисов. Има смяна на активните поколения в българското общество. Те говорят на тотално различни езици с премиера и просто не се разбират.
Огромният проблем на властта в този момент е
че дори и да иска, макар че не виждам огромно желание в момента, тя много трудно може да разговаря с тези хора. Те не живеят с митологията на българския преход, а в система, която просто не им допада и не ги интересува, дали има по-лошо. Темата за добрите и лошите по време на прехода е далечна от техния политически свят. Те знаят само, че така не може и не ги кефи“, каза още Делийски.
„Става въпрос за едно много различно поколение, което навлиза в политическата ни система. И всеки, който оттук нататък иска да управлява легитимно и да се ползва с някакво доверие, трябва да се опита да разбере това поколение и да се съобразява с претенциите му, ако ще да приема и неговите странности. Без да съм специалист по конституционно право, не виждам проблем в това Румен Радев да изрази някаква позиция, било тя такава, че правителството и главният прокурор е по-добре да си подадат оставките. Президентът е политическа институция и интерпретации от типа „той не може да заема политически позиции“ са трудно обясними. Президентът избърза, като свали доверието си към правителството още през март.
Сега Радев няма кой знае какви ходове
Ако не беше избързал, можеше да свали доверието си днес и нещата щяха да изглеждат по съвсем различен начин. В качеството си на държавен глава Румен Радев повече няма какво да направи и той си дава сметка за това. Пред него стоят два пътя. Единият е да продължи да участва в конфликта с оглед на евентуален негов втори мандат, да си подготви почвата, което мисля, че прави. Другият път е утре да каже „аз не искам повече да съм президент, оглавявам националното недоволство, създаваме едно движение“, докато Илияна Йотова си остава в сградата на „Дондуков“ 2 като вицепрезидент. Повече от това той не може да направи“, категоричен е анализаторът.
„Бойко Борисов каза, че няма да подава оставка и ще си изкара мандата. Ако е искрен и последователен, това означава, че на него ще му се наложи оттук нататък да търпи много и да се съобразява с какво ли не. Аз не съм убеден, че премиерът е подготвен в момента за подобно нещо. Забележете как комуникира и той, и хората от ГЕРБ. Те сякаш продължават да не разбират какво се случва. Стигна се дори и до твърдението на един от депутатите, че имало преврат. Т.е., говорят се какви ли не неща само и само, за да не се признае: „да, имаме проблем с това, което мислят хората за нас“. Не знам
до колко ще има легитимност един експертен кабинет
Освен това в момента всички партии са предизборна кампания и не знам доколко някоя от тях ще се жертва и ще си зареже кампанията, за да управлява няколко месеца, дори и ГЕРБ. Ясно е, че Борисов се страхува от служебен кабинет поради силната конфронтация с президента. Според мен е започнал процесът на пропадане на кабинета. Въпросът е как ще се случи това пропадане, което зависи от Бойко Борисов. То може да е и по-тежко, но и с по-меко приземяване“, коментира Страхил Делийки.
Още от България
Дянков: За да влезем в еврозоната, ни трябва редовно правителство с редовен премиер
Без ГЕРБ не може да се състави редовно правителство
Станислав Балабанов, ИТН: Не сме готови да подкрепим Атанас Атанасов
Балабанов присмя на резервите на ДБ, че при управление с „Възраждане“ Путин ще подчини България
Слънчево и малко по-топло
Атмосферното налягане още ще се повиши и ще бъде значително по-високо от средното за месеца.