Посещението на Зоран Заев е прекалено фанфарно и превъзбудено, и то от българска страна. Бих предпочел по-сдържан подход от управляващите, предвид горчивия опит, който имаме с по-голямата част от македонския политически елит. Заев трябва да докаже намеренията си. Така че е много е рано за определението „историческо“, което се лансира ударно. Реално чухме само пожелания. Това заяви в интервю за "Фокус" д-р Калоян Методиев, политолог и университетски преподавател, във връзка с посещението на македонския премиер Зоран Заев и предстоящото подписване на 2 август на Договора за добросъседство между България и Македония.
Все още текстът на Договора не е публичен и затова има много спекулации около съдържанието му. В македонските медии го наричат „Договорът за празниците“. Тоест нещо за обща история, езици, идентичност, вероятно клаузи в този дух. Има спорни точки, които бавят подписването му вече 8 години. Надявам се, скоро да се запознаем с текста.
Според политолога в македонското общество имае дълбоко разделение. Декларацията на ВМРО-ДПМНЕ цели да дестабилизира Заев. Антибългарската кампания в случая донякъде е и инструмент за това. През есента идват местните избори и те се очертават като мътни и кървави. За Груевски е въпрос на оцеляване да ги спечели и това правителство да си ходи. В този смисъл няма да се подбират средствата. Национализмът, македонизмът, антикизацията, мисля, че това беше терминът, са му единствените козове. А и Заев още не е предприел конкретни стъпки за изправяне на виновните за корупция и злоупотреби с власт пред съда, което може да доведе до разочарование от него. Векторът НАТО и ЕС е вратата към изхода за Заев и Македония. Опасявам се, че всичко, което се прави в двустранните отношения, е подчинено на тези прагматични цели, а не на осъзнаване на истината, на искреност или симпатии. Интуицията и опитът ми казват, че се предоверяваме и трябва да сме внимателни. Много пъти ни лъгаха. Социалдемократите са създадени като отрицание на българското и сегашното им „прераждане“ ме кара да съм предпазлив. Затова в началото казах, че фанфарите са излишни и опасни. Трябва конкретни стъпки и жестове. Като например правителството да нареди да спре тормозът над българските дипломати там.
На въпрос как ще посрещнат нашия премиер на 2 август, д-р Методиев отговаря: "Да видим дали ще отиде. Ако ВМРО-ДПМНЕ подготвят някакви панаири и провокации, нищо чудно той да се откаже. Историческите сюжети, включително чествания, паметници и т.н., ги предпочитам в университета, в политиката ме интересува българските стоки да се продават в Македония, туристически да се преливаме, студентите им да учат тук, да има влак и магистрала между двете страни, енергийни трасета, да спре кампанията срещу нас, да има български книжарници и телевизии там и т.н. Стане ли това, ще се реши и останалото. През доходи и икономика ще мине конвергенцията."
Калоян Методиев
Опасявам се, че всичко е подчинено на вектора НАТО-ЕС, а не на осъзнаване на истината, на искреност или симпатии, твърди Калоян Методиев
Фактор Фактор
Още от България
Трифонов каза "твърдо не" на Атанасов за председател на НС и Борисов за премиер
"Нашата позиция остава непроменена"
Кънчо Стойчев видя патриот в лицето на Радев - ще "жертва мандата си"
Според него обществото чака нов политически играч
Борисов: Мога да направя още един компромис за председател на НС, но премиер да съм аз
Писмено сме написали, че искаме да участваме в мнозинство, което излъчва и председател на НС, и МС, само тогава ние можем да сме силни, да правим бюджета и да вземаме решения