"Отпреди обявяването на решението на КС БСП, "Продължаваме промяната", "Има такъв народ", "Демократична България" са четири политически сили, между които можем да очакваме размествания и динамика до изборите." Това казва в интервю за "Марица" политологът Геновева Петрова.
"Досега не сме и били в хипотеза, при която "Продължаваме промяната" да са имали водеща роля, за да очакваме, че сега те ще я загубят. В нито един момент нашите проучвания не са позиционирали формацията на втора позиция. Още по-малко сме имали хипотеза, в която те ще достигнат 30 процента. Техните амбиции са тяхно право, но до момента те не са достигнали до подобни позиции.
А последните проучвания, проведени след нашето публикувано изследване, вече не им отреждат и втора позиция, и то преди КС да се произнесе по казуса с канадското гражданство на г-н Петков", коментира обществените нагласи политологът.
По думите й напълно резонно е да очакваме, че решението на КС ще окаже влияние върху доверието, с което се ползва проектът на бившите служебни министри Петков и Василев. Но трябва да имаме предвид, че е възможно движение в двете посоки. Възможно е отдръпване на част от техните симпатизанти, но и мобилизиране на други, които да застанат по-твърдо зад тях. На този етап не бихме могли еднозначно да посочим доколко и в каква посока ще повлияе решението на КС. Но определено известна динамика в подкрепата за този проект би трябвало да се очаква, посочва Петрова.
"Но решението на КС има и друг много важен аспект - позицията на президента, на президентската институция", изтъква тя. "Не отражението на казуса с канадското гражданство на г-н Петков върху партиите, а това върху президентската институция е по-важно. Самият факт, че президентската институция - знаейки или не, е пропуснала това да се случи, фактът, че президентът се опитва да неглижира значимостта на проблема, всъщност проблематизират претенцията на държавния глава да е носител на нов морал, справедливост, носител на идеята за спазване на законите. Това не бива да бъде игнорирано - по-големият обществено-политически проблем е в това как президентската институция действа и реагира по отношение на този казус. А би трябвало да реагира по съвсем различен начин" аргументира позицията си Петрова.
Тя очаква да има рикошет, но доколко значим ще бъде той - е въпрос на конкретни измервания, които не могат да се направят толкова бързо. И е категорична, че както по отношение на развитието на кризата, така и на развитието на този конкретен казус са отговорности на президента.
"Не може президентът, който назначи служебен кабинет, да се крие зад собствените си министри. По стечение на обстоятелствата президентът през по-голямата част от тази година реално управлява тази държава. И при всички случаи трябва да се очаква обществена реакция на начина, по който се справя с тези предизвикателства. До каква степен и посока - тепърва ще видим. Но смятам, че това ще затрудни сериозно президента в опита му да спечели втори мандат", изтъква Петрова, с което ни казва, че реално Румен Радев трудно би се преборил за "Дондуков"2 още на първия тур и вероятно това има връзка с канадското гражданство на Кирил Петков.
Геновева Петрова смята, че и на тези избори избирателната активност няма да бъде по-висока от тези на 11 юли. Не е особено голям оптимист и по въпроса за съставянето на работещ кабинет, защото отново с голяма степен на вероятност ще се наложи партиите, които влязат в парламента, да се опитат да водят диалог. Но няма нищо в позициите на партиите, което да ни дава основание да сметнем, че ще постъпят по-различно.
Още от България
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен
Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен
Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси
Младите хора са моралният компас