24 Ноември, 2024

Политолог предупреждава: Пряката демокрация е опасна игра

Политолог предупреждава: Пряката демокрация е опасна игра

Българското общество трябва да бъде предупредено къде са опасностите

Политологът Мария Матеева, консултант по стратегическо планиране на политиките на ЕС, коментира в предаването "Лице в лице" по бТВ създалото се напрежение. Тя отговори на въпрос кой драсна искрата на протестите.

"Почвата за тази искра е подготвяна последните тридесет години. Причината е много по-дълбока, тя се корени в начина, по който започнаха демократичните промени в България - а именно с един дворцов преврат, който създаде една демократична фасада, един двупартиен модел, който обаче не функционира дълго. Имаме 10 години биполярен модел и 20 години популизъм", посочи Мария Матеева. 

По думите й популизмите имитираха една пълзяща революция, която обаче не даваше на хората това, което очакваха. "Стигна се до момента, в който в България действително се роди гражданско общество. Друг е въпросът какви въпроси поставя това гражданско общество." 

Помолена да каже смислени ли са двете искания, които поставят протестите - оставка на премиера и на главния прокурор, експертът отговори: "Те са ситуационни. Когато си отиде този кабинет, който символизираше промяната, дълбокото недоволство ще остане. Именно това казват хората. Те казват какво не искат. Не искат мутри на власт, не искат институционална структура, в която политическата връзка просто е изгоряла. В момента българските протестиращи няма нужда да палят сгради, да бутат, защото те се намират на една празна агора. По простата причина, че нямат вяра в българските институции. Много е важно да се смени фокусът на дебата, защото всички говорят какво не искаме, а никой не казва как да продължим.

Трябва обществото да бъде предупредено къде са опасностите. Къде са те? Много българи мечтаят за пряка демокрация. Да поемат сами властта в свои ръце и да заместят парламента. Готови ли са обаче българските граждани да вземат решения по всеки един въпрос, по който се произнася парламентът? Ние знаем стойността на всеки един референдум - 13-15 милиона лева. БВП няма да бъде достатъчен да се осъществи подобна дейност дори в рамките на една година. Каква е алтернативата? Има нужда от нова кръгла маса, само че съвременна. Защо да не помислим за национален конструктивен брейнсторминг, в който кръглата маса да не бъде за затворен кръг от хора. Чисто технологически - с обществени консултации, в които да се обобщи начинът, по който се рекрутират нашите министри. Не искаме мафиоти за министри, но готови ли сме да подложим нашите министри на матура? Под матура имам предвид тест за зрялост по материята, върху която се готвят да се занимават, както и за езиковата им култура, смята политологът. 

Според Матеева, партиите са неизбежни. Именно за да гарантират изразяването на волята на населението, но имаме нужда от партии от нов тип, които да функционират по нов начин - това са дигиталните партии, срещат се вече в много западни демокрации. Те ще позволят на българската демокрация, оставяйки представителна, защото пряката демокрация е опасна игра, да изградим една не демокрация от швейцарски тип, а партии като швейцарски часовници.

Българското общество няма нужда от партии инвитро, които нямат дълбок електорален корен, които са създадени от тясна група по интереси. Именно това са партиите, срещу които българското общество протестира и чрез които то не се чувства представено.
Сподели:

Полезно за шофьорите: Как да намалите горивото през зимата

Повече от съветите сигурно се знаят, но е добре да ги припомним

София изкара 171 снегорина през нощта, силният вятър събори дървета и строителни огради

Безброй боклуци по улиците от контейнерите и многото незавършени строежи

Претърсват дома на Киро Японеца