Един политолог, поне така се нарича, заяви, че Путин бил пример за неолиберален капитализъм. Какви хора само бродят под слънцето и се наричат политолози, ум да ти зайде.
И в Тамбовската мафия ли са капиталисти, другарю! Само да попитаме най-любезно...
„Все повече имаме завръщане към традиционните политически ценности. Няма как да не обвържем разказа със Студената война към настоящата ситуация, тъй като това винаги е било част от политическите идеологии. За Запада и Изтока”. Това обяви Ирена Тодорова от Института за дясна политика в предаването "Денят на живо" по Канал 3 по повод усложнената международна обстановка.
„Противопоставянето между САЩ и Русия лесно можем да го поставим и като противопоставяне между либерализъм и консреватизъм. Картината е много по-голяма”, допълни Тодорова.
Политологът Страхил Делйиски обаче изрази малко по-различна гледна точка, тъй като президентът на САЩ Доналд Тръмп по-скоро се числи към консерватизма, какъвто е и Владимир Путин, а освен това очерта разлики и между Студената война и настоящата ситуация.
„Определено Тръмп може също да го поставим към консерватизма. Струва ми се обаче, че има една основна разлика между Студената война и сега. Тогава имаме не просто сблъсък между демокрация и тоталитаризъм, а и между капитализъм и антикапитализъм. Т.е. тогава нещата излеждат по-ясни. Докато сега никой не оспорва капиталистическите възгледи на Путин. Даже той е пример за неолиберален капитализъм.
По-скоро това е сблъсък между политически елити, които търсят легитимация в света”, коментира Делийски.
„Действително има разлика между преди и сега, най-малкото защото светът не е преживял наскоро унищожителна война”, съгласи се Ирена Тодорова.
„Ако си припомним тогава имаме ясно изразени центрове. Капитализмът е една точка на противопоставяне, но има и друга идеология на противопоставяне като комунизма и антикмунизма.
В момента обаче имаме много повече гледни точки и играчи. Например Европейския съюз, който също е център на вземане на решение. Има един много отявлен разлом между консервативни популисти и либерални елитисти. На Запад виждаме, че либерално настроените управляват, докато на Изток е съвсем различно. Освен това се появяват и нови политически лидери като Курц, Трюдо или Макрон. Т.е. има ново поколение политици, които разбиват традиционното”, добави тя.
Още от България
Бюлетините от 1777 секции ще бъдат преброени наново
За първи път Конституционният съд разпорежда проверка в такъв мащаб
Тома Биков: В историята на България има четири контрареволюции, последната се персонализира от Бойко Борисов
За него революциите в България винаги идват отвън, изненадващи са, променят целия политически ред и геополитическата ориентация на страната
МВнР: Отказите за издаване на визи за САЩ са намалели наполовина
„През последните месеци бяха положени значителни усилия в изпълнение на критериите за включване на България в Програмата за безвизово пътуване на САЩ."