Социологът Румяна Коларова и политолозите Даниел Смилов и Димитър Аврамов коментираха пред БТВ кампанията за парламентарни избори и идеята страната ни да стане президентска република. Тримата са категорични, че не трябва да се променя политическата система, тъй като има реална заплаха да се превърнем в авторитарна страна по модел на Руската федерация.
„Със сигурност виждаме програми на партиите. Бях изключително учудена. БСП започна с икономическата криза, а десните – за технологично развитите. Има програми, които са като реклами. Топлофикация „София“ няма да е проблемът на тази кампания, а на следващата – са местният вот. На партиите не им пречи да ходят на избори, особено на новите. Основната предизборна теза на ПП е да възкреси промяната, но, за съжаление, нещата не се повтарят. Ако се случи, става фарс. При предишните два избора ролята на служебните кабинети беше да печели избори. Ние бяхме свидетели на управленската немощ на кабинета „Петков“. Съдебната реформа беше невъзможна без опозицията. Всички силни ходове на Кирил Петков бяха подкрепени от опозицията. Март и април месец бяха загубени. Цяла Европа се управлява от коалиции", заяви проф. Румяна Коларова.
„Има силен акцент върху пенсиите в програмите, защото сме "шампиони" по бедност в ЕС. ДБ е извела като акцент антикорупционна програма, за да не ни попречи корупцията да влезем в еврозоната. ГЕРБ се опитва да предлага голяма палитра от мерки, сред които липсват такива за корупцията. Съгласен съм, че има умора и при избирателите, и в партиите. Решаващото в кампанията е партиите да убедят избирателите, че ще има управление. Цялата страна субсидира софиянци и това трябва да бъде балансирано. Ще загубим много време, ако се занимаваме с въпроса за президентската република. Трябва да се концентрираме върху модела, който съществува. Възможностите са три – едната е около ПП и ДБ, а другата – ГЕРБ и ДПС. Има и един "половин вариант" – двата центъра да търсят мнозинство, както Марио Драги в Италия. Основната грешка на Кирил Петков беше липсата на стабилно мнозинство. Служебното правителство започна да подкрепя ГЕРБ и други партии. Президентската република е път към авторитаризма. Аз смятам, че след изборите ще имаме коалиция“, коментира доц. Даниел Смилов.
„Ако изборите трябва да са състезание и рали – виждаме купчина каруци на старта. Топлофикация „София“ трябва да се спре, за да компенсира енергийните загуби. 1/3 от природния газ го наливаме в губещо дружество. Всяка партия се е прицелила в пенсионерите, но не се решават важните икономически проблеми. Ролята на служебния кабинет не се е променила. Много хора искат президентска република, но ще изместим точката на вземане на решения от парламента към „Дондуков“ 2. Топлофикация „София“ е национален проблем и изгубихме 6 месеца да обясняваме къде е кризата. Лошото управление е в държавата. Беше наложена липса на разговор през последните 10 години. ПП не смени нито коня, нито седлото. Системният проблем е, че президентската република не е панацея, а превръщане на България в Руска федерация. Има успешни модели, но българският институционален модел не трябва да се сменя на 20 години“, категоричен е Димитър Аврамов.
Още от България
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен
Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен
Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси
Младите хора са моралният компас