27 Април, 2026

Полярният ни кораб вече е в Антарктида

Полярният ни кораб вече е в Антарктида

Снимка: Български антарктически институт

Леденият континент е достигнат снощи в 22.20 часа българско време, съобщиха членове на екипажа

Научноизследователският кораб „Св. св. Кирил и Методий“ с бордови номер 421 вече е в Антарктида. Леденият континент е достигнат снощи в 22.20 часа българско време, съобщиха членове на екипажа.

Корабът ще осигурява Българската антарктическа база „Свети Климент Охридски“ в рамките на трета поредна полярна експедиция, съобщи БНР.

Предстои транспортираната с кораба група от научни и логистични работници, натоварена в Ушуая, да бъде разтоварена на българския бряг, след което ще започне разтоварването и на транспортирания от кораба товар, предназначен за довършване на построяването на новия лабораторен модул, провеждането на научноизследователските проекти през този полярен сезон и осигуряването на необходимите хранителни и енергийни запаси за нормалното функциониране на базата.

При плаването в Антарктика на борда на научноизследователския кораб „Св. св. Кирил и Методий“ е капитан-лейтенант Кристиян Иван Агилера (Cristian Ivan Aguilera), офицер от Военноморските сили на Аржентина (Armada Argentina), който ще продължи практиката по осигуряване на кораба с актуална информация за хидрометеорологичната обстановка в района на плаването му, получавана от Хидрографската служба на ВМС на Аржентина.

Задграничното плаване на полярния ни кораб започна на 7 ноември от Морска гара във Варна. Военните моряци ще прекарат 45 дни на Ледения континент, преди да поемат обратно.

Сподели:

Коментари (0)

Снежна буря връхлетя Москва: Спря полети, изкорени дървета и смачка автомобили

Снежна буря връхлетя Москва: Спря полети, изкорени дървета и смачка автомобили

Десетки полети са отменени или забавени на московските летища, като най-сериозно са пострадали полетите на летище „Внуково“

Пробив в сигурността позволи въоръжен мъж да се промъкне в балната зала до Тръмп

Пробив в сигурността позволи въоръжен мъж да се промъкне в балната зала до Тръмп

В същия хотел, където преди 45 години беше прострелян президентът Роналд Рейгън, се оказало изненадващо лесно въоръжен човек да се насочи към балната зала, в която бил президентът на САЩ

ISW: Украйна намери слабо място в отбраната на Русия: горят руски фабрики, потъват кораби

ISW: Украйна намери слабо място в отбраната на Русия: горят руски фабрики, потъват кораби

Анализатори отбелязват, че само през последните две седмици Украйна е ударила най-малко 10 обекта на руската нефтена и газова промишленост