Първият в морската история на България военен научно-изследователски кораб “Св. св. Кирил и Методий” се отправя на първата си научна мисия в Световния океан и бреговете на Антарктида, предаде БНТ. Капитан на кораба е капитан втори ранг Николай Данаилов.
Плавателният съд отплава към Южния полюс от пристанище Варна в 14.00 часа. В 13:00 ч. се проведе церемонията по изпращането на антарктичуската експедиция.
"Това е мечта на поколения български антарктици. Ние изследваме Антарктида от миналия век, но сме като стопаджии – който ни вземе. Сега сме на равно ниво с нации с дългогодишни традиции в изследването на този континент", заяви пред БНР проф. Христо Пимпирев, който ръководи и тазгодишната експедиция.
"Има един щурм към полярните региони, в който беше престъпление България, която е на равна нога с великите сили, да стои на опашката", коментира той.
„Купихме норвежки кораб, произведен 1984 г., за да бъде ремонтиран и въведен в съвсем добро състояние и да отплава в може би най-далечното плаване на нашата планета“, поясни Пимпирев.
По думите му, средната възраст на канадските научно-изследователски кораб например е 34 години, така че България не е купила стар кораб, каквито критики се отправят.
Според проф. Пимпирев е геройство постигнатото състояние на кораба, което ще му позволи да извърши това "историческо плаване в морската ни история".
"Св. св. Кирил и Методий" ще отплава на много дълго плаване, с много рискове – ще пресечем по дължина целия Атлантически океан", посочи ученият с дългогодишен опит в полярните изследвания, като подчерта колко е важно екипажът да бъде психически устойчив.
Проф. Пимпирев сподели, че няма притеснения преди пътуването, защото е прекосявал десетки пъти Пролива на Дрейк, с много по-стари кораби и яхти.
"Но винаги има риск. Излизаш в световния океан, не си седиш по чехли пред телевизора." – отбеляза той.
Крайната цел на първият ни научноизследователски кораб е българската база на остров Ливингстън. Антарктиците ни ще останат там около месец в рамките на 31-ата българска антарктическа експедиция.
Още от Наука
Учени: Пиенето в млада възраст уврежда дълготрайно мозъка
Проведен е експеримент с прекомерни количества алкохол при мишки, като е симулирана човешката склонност към препиване през уикендите.
Земята е имала пръстени като Сатурн?
Учени смятат, че тази хипотеза не е съвсем невъзможна
Глобалното затопляне променя цялата флора и фауна в Егейско и в Йонийско море
Почти изчезнаха мидите, които се събират в плитки места, на дълбочина от 5 метра