Полша се доближава до споразумение със САЩ за създаване на американска военна база в бившия комунистически блок, според хора, запознати с въпроса - аванпост, който поляците виждат като възпиращ фактор за руската агресия и че Кремъл вероятно ще обмисли провокация, съобщава "Блумбърг".
Ако бъде постигната сделка, президентът Доналд Тръмп обмисля пътуване до Полша през есента, отчасти за да отбележи споразумението.
Не е ясно обаче дали той напълно подкрепя идеята, дори и след като през септемврийската среща с полския президент Андржей Дуда, Тръмп обясни, че САЩ гледат "много сериозно" на създаването на база.
Дуда, който се пошегува, че може да бъде наречен "Форт Тръмп", остава ангажиран да допринесе за изграждането с 2 млрд. долара.
Полският министър-председател Матеуш Моравецки планира да посети Вашингтон тази седмица, за да обсъди предложението със съветника по националната сигурност на Тръмп Джон Болтън, но пътуването му е отложено, според двама души, запознати с въпроса.
Вместо това пътува до Чикаго и Ню Йорк.
Тръмп често критикува съюзниците на НАТО за това, че не харчат достатъчно за собствената си защита, и смята да изисква от страните, които приемат американските сили, да платят пълната цена на базите, както и 50-процентна премия за привилегията.
Но американският президент има афинитет към Полша, член на НАТО, чието правителство многократно се сблъсква с лидерите на ЕС Брюксел по въпроси, свързани с върховенството на закона. Дуда използва антимигрантска и националистическа реторика в стила на Тръмп.
Тръмп спря във Варшава през юли 2017 г., за да изнесе реч, преди да присъства на срещата на върха на Г20 в Хамбург.
САЩ разполага ротационно с 4000 войници във и извън Полша. Вместо веднага да започне изграждането на база, това споразумение би могло да бъде подсилено, според човек, запознат с намеренията на Белия дом. Служители от Полша и САЩ сега не искат базата да се казва "Форт Тръмп", според лице, запознато с дискусиите.
Всички, с които разговаря "Блумбърг" пожелаха да не бъдат идентифицирани, защото въпросът засяга националната сигурност.
Сега планът се разглежда в така наречения междуведомствен процес, воден от министерството на отбраната с помощта на Болтън, съветник по националната сигурност.
"Съединените щати и Полша участват в продължаващи дискусии за статута на силите и ние нямаме какво да обявим към момента", обяснява Гарет Маркиз, говорител на Съвета за национална сигурност.
Говорител на Дуда заяви, че преговорите напредват, но отказа да коментира подробности.
Лице, запознато с въпроса, описва нерешените въпроси като технически, като например колко още американски войски ще бъдат изпратени в Полша, къде точно ще бъдат разположени и каквото оборудване ще имат със себе си.
Полските лидери са нетърпеливи да увеличат присъствието на САЩ в тяхната страна и поискаха от американските служители постоянното разполагане на пълно окомплектована армейска бригада.
Подобно на много източноевропейски държави, поляците са по-предпазливи към руските териториални стремежи, след като Кремъл анексира Крим от съседна Украйна през 2014 г.
След епизода с Крим, САЩ и съюзниците в НАТО установиха постоянна, но колеблива ротация на войски в Полша. Поляците настояват за постоянен, по-скъп план, включително и за щаб.
Идеята за постоянни американски войски в Полша може да доведе до опозиция от европейски съюзници, обезпокоени от завой на страната към автокрация, включително преустройство на съдебната система, което според критиците би подчинило съдилищата на политиците.
Критици в САЩ заявяват, че постоянното разполагане на американските сили в Полша ще бъде пречка за допълнителни разходи за отбрана от страна на НАТО.
Полша твърди, че вече отговаря на целта на НАТО да харчи 2% от брутния си вътрешен продукт за отбрана.
снимка: ЕРА/БГНЕС
Идеята за постоянни американски войски в Полша може да доведе до опозиция от европейски съюзници
Фактор Фактор
Още от Свят
Страднер: Вучич е в паника заради протестите, затова се опитва да запали Балканите
"За да изнудва Запада и да тушира вътрешния хаос, сега заплашва с война и отделяне на Република Сръбска“
Forbes: Украинските сили проведоха уникален щурм с роботи в Харкивска област
Изцяло роботизирана операция, без участието на пехота
Турският външен министър Фидан се срещна с новия лидер на Сирия в Дамаск
Шефът на турското разузнаване Ибрахим Калън посети Дамаск на 12 декември