Полша подписа първоначално споразумение с американската ядрена компания "Уестингхаус" за проектирането на първата атомна електроцентрала в страната, съобщава БНР с позоваване на Франс прес.
Агенцията отбелязва, че с това се цели осигуряване на енергийна сигурност с намаляването на зависимостта от изкопаеми горива.
"20-и век принадлежеше на въглищата и петрола, 21 век принадлежи на атома", каза премиерът Матеуш Моравецки.
Той е категоричен, че Варшава не може да рискува стабилността на енергийната си система и икономиката си, разчитайки на "нестабилни" източници на енерегия.
Централата ще се намира в северната част на Полша, ще струва 23 милиарда долара, а първият реактор се очаква да заработи след десет години.
Полша, както и България, е една от 11-те европейски страни, които миналия февруари одобриха задълбочаването на сътрудничеството относно ядрената енергия, като я описаха като най-добрата стратегия за постигането на целите с орязване на въглеродните емисии. Германия и Испания обаче се противопоставят на идеята за още ядрени централи и смятат, че фокусът трябва да е върху възобновяемите източници.
Още от Свят
Израелската армия съобщи, че е ликвидиран командир на "Хамас" в Ливан
Напоследък е планирал терористични атаки, ръководени и финансирани от Иран
Защо срещата в Париж беше организирана толкова внезапно?
Днес европейски държавни и правителствени ръководители се срещат в Париж, за да обсъдят как да реагират на новия курс на САЩ и политическата риторика на американския президент Доналд Тръмп
Зеленски уговаря с президента на ОАЕ връщане на пленени украинци
Обединените арабски емирства имат съществена роля като посредник за връщането на пленени и задържани в Русия по време на войната украинци, сред които много деца