Управляващата в Полша партия "Право и справедливост" (ПиС) губи позиции в проучванията на общественото мнение, но не отстъпва повече в спора си с Европейската комисия за върховенството на закона, съобщи Politico.
Няма и признаци, че ЕС възнамерява да отпусне 35 млрд. евро под формата на заеми и безвъзмездни средства от своя фонд за възстановяване от пандемията.
Варшава все още не е подала официална молба до Брюксел за отпускане на средствата - нещо, което беше обещала да направи през юли.
"Полското правителство се окопава и подготвя аргументи за това, че фондът за възстановяване всъщност изобщо не е необходим", казва Якуб Ярачевски, координатор на изследванията в неправителствената организация Democracy Reporting International . "Те се подготвят да го загубят."
Няма признаци, че някоя от страните се готви да отстъпи.
Миналата седмица председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен заяви, че Полша не е успяла да изпълни "основните цели" на ЕС за отмяна на промените в съдебната система, които нарушават правилата на ЕС, поставяйки съдилищата под по-строг политически контрол.
На 15 юли управляващата в Полша коалиция "Обединена десница" прие закон, който донякъде отговаря на исканията на ЕК, като преименува спорната камара на Върховния съд, която определя дисциплинарните наказания на съдиите. Но тези мерки не са достатъчни, заяви Фон дер Лайен пред полския вестник „Dziennik Gazeta Prawna”.
Полша все още не е възстановила временно отстранените съдии, а на страната все още се налагат глоби в размер на 1 млн. евро на ден за пренебрегване на решенията на Съда на ЕС относно съдебната система.
"Полша трябва да спази поетите ангажименти за реформиране на системата от дисциплинарни мерки", каза тя.
Но Варшава не планира по-нататъшни стъпки за изпълнение на тези ангажименти.
Във вторник Павел Шрот - началник на кабинета на президента Анджей Дуда, заяви по полската телевизия: "Президентът вече обяви, че е прекратил дейността си в тази област. Законът беше приет и беше представен на институциите на Европейския съюз."
Той отново подчерта необходимостта от двустранен компромис по въпроса и добави: "Президентът смята, че тези финансови средства трябва да бъдат предоставени на Полша."
Говорител на Еврокомисията отказа коментар по темата.
Въпросът е политическа мина за правителството.
През юли инфлацията в Полша достигна 15,5%, което е едно от най-високите нива в ЕС, а държавните финанси са подложени на все по-голямо изпитание. Междувременно ПиС - водещата партия в националистическата управляваща коалиция, загуби първото място от опозиционната партия "Гражданска платформа" в едно от последните проучвания на общественото мнение. Това се случва за първи път от 2015 г. насам, при това в навечерието на парламентарните избори догодина, когато средствата от ЕС ще бъдат от решаващо значение.
Но получаването на тези пари би означавало отстъпление от съдебните реформи на правителството, което би било неприятно за основния десен електорат на партията.
"Партията ще трябва да признае поражение в политиката, която провежда от 2015 г. насам", казва Яцек Кухарчик, ръководител на Института по обществени въпроси,. "Това би било огромен удар по доверието в партията и може да доведе до истински срив в проучванията на общественото мнение".
Той заяви, че твърдата позиция на ЕК по отношение на върховенството на закона е изненадала Варшава.
"ПиС разбра, че сделката с Комисията е била, че тя ще се преструва, че отменя реформите, и че Брюксел ще приеме това. Но ЕК беше подложена на такъв натиск, че затвърди позицията си", каза той.
Сега Варшава играе на изчакване с Комисията, надявайки се, че тя "ще се изтощи и ще вдигне ръце, като приеме реформите и отпусне парите", каза Кухарчик.
"Мисля, че те се окопават", каза Ярачевски. "Губещият в тази ситуация, разбира се, е полският народ, който няма да види тези пари". /БГНЕС
Анджей Дуда
Още от Свят
The Guardian: Тръмп може да приеме условията на Путин за Украйна
Обкръжението му е готово да се съгласи, особено ако Русия прекъсне военните си отношения с Китай
Жозеп Борел призова за "незабавно прекратяване на огъня“ между Израел и "Хизбула"
"Пълно прилагане на Резолюция 1701 на Съвета за сигурност на ООН“
Украинското разузнаване потвърди: Руската федерация е разработила план, разделящ Украйна на три части
Кремъл вероятно ще се опита да предаде намеренията си на новата администрация на САЩ и Доналд Тръмп след като поеме властта