Полският президент Анджей Дуда заяви в неделя, че ще изправи пред международното правосъдие клането в Катин - убийството на близо 22 000 поляци от полицията на Сталин през 1940 г.
"Геноцидът няма срок на давност. Ето защо ще настоявам този случай да бъде решен от международни трибунали. Скоро ще подадем съответните петиции", каза Дуда в реч по случай 82-ата годишнина от клането, като също изтъкна "бруталната агресия на Русия срещу независима и демократична Украйна".
„Това престъпление трябва да бъде окончателно осъдено и извършителите му да бъдат посочени“, добави той, без да уточни кой съд възнамерява да сезира и кой ще бъде обвиняемият.
Тази дата съответства и на 12-тата годишнина от въздушната катастрофа в Смоленск, при която загинаха 96 души на 10 април 2010 г., включително полският президент Лех Качински, който пътуваше до Русия, за да отдаде почит на жертвите на клането в Катин.
След нахлуването на СССР през септември 1939 г. в източните райони на Полша, в рамките на германско-съветския пакт, 22 000 полски офицери, пленници на Червената армия, са разстреляни в Катинската гора и в Медное (Русия), както и в Харков ( Украйна).
В продължение на десетилетия Съветският съюз обвиняваше нацистите за това клане. Едва през април 1990 г. съветският лидер Михаил Горбачов призна отговорността на своята страната за тези кланета.
"Това беше геноцид, извършен от Съветите върху напълно беззащитни жертви. Това престъпление никога не беше наказано. Вместо това получихме лъжата за Катин", твърди Дуда.
Той спомена „кратък епизод от началото на 90-те години на миналия век при президента Борис Елцин, когато най-накрая беше признато, че „сталинските власти“ са отговорни за клането в Катин“.
Но, продължи той, "никакви по-нататъшни действия не бяха предприети. Разследването за Катин беше прекратено и никой от извършителите така и не бе наказан. Докато Русия на Путин прославя отново, в продължение на десетилетия, Сталин и Съветския съюз. Лъжата за Катин отново им е полезна, удобна “, каза полският президент. /АФП, БГНЕС
Още от Свят
Седем европейски държави поискаха разширяване на санкциите срещу Русия
„Решени сме да засилим нашето възпиране и отбрана... и да разширим санкциите срещу Русия, както и срещу онези, които дават възможност за руската агресия“, се казва в тяхното изявление
Паниката в Русия заради спада на рублата се разпространи и върху пазара на хранителни стоки
Анализаторите прогнозират, че в близко бъдеще цените на вносните продукти в Русия ще се увеличат средно с 15-20%, при условие че девалвацията на рублата спре
Екатерина Захариева: Фон дер Лайен обеща повече пари за иновации
"Надявам се тази подкрепа да бъде получена от държавите-членки", каза още българският еврокомисар