24 Ноември, 2024

Полша увеличи правата на парламента при назначаването на съдии

Полша увеличи правата на парламента при назначаването на съдии

Полското правителство одобри законопроект, който ще даде на парламента по-голяма роля при назначаването на съдии.

"Обществото има нужда да упражнява контрол върху всички власти", каза пред журналисти заместник-министърът на правосъдието Марчин Вархол. Съдилищата са част от едната от трите власти, а не върховна власт. Тя принадлежи на гражданите, на нацията, каза той.

Ако бъде одобрен от парламента и подписан от президента, законопроектът ще прекрати мандатите на настоящите членове на Националния съдебен съвет и ще даде на парламента право да избере 15 от 25-те му членове. Съветът има големи правомощия при номинирането на съдии. Членовете му сега се избират предимно от самите съдии и имат четиригодишен мандат.

Националният съдебен съвет и омбудсманът заявиха, че това ще е нарушение на конституционния принцип за разделение на властите, предаде "Ройтерс".

Въпреки призивите на съдии и правозащитници опозицията не успя досега да организира значим обществен протест срещу законопроекта, което показва отчаянието на поляците от една система, при която дори прости съдебни дела могат да се точат с години.

След като спечели изборите през 2015 г., националистически настроената управляваща партия "Право и справедливост" постави прокуратурата и обществените медии под пряк правителствен контрол.

Промени Конституционния съд, като прие закони, които усложняват блокирането от страна на съда на ново законодателство. Заради това Европейската комисия (ЕК) упрекна полското правителство в подкопаване на принципа за баланс на властите при демокрацията. Варшава не приема тези обвинения.

Националният съдебен съвет заяви в декларация, че готвеният закон ще наруши конституцията и ще създаде "реална опасност за върховенството на закона, както и за човешките и гражданските права и свободи".

Лидерът на "Право и справедливост" Ярослав Качински, който не заема правителствен пост, но е човекът, вземащ решенията във Варшава, каза, че предлаганите промени са необходими, за да бъдат съдиите освободени от зависимостта си от "съдебната върхушка", която може да влияе на кариерното им развитие и на подбора на съдии за гледане на дела. 

Сподели: