Поптодорова: Привикването на Митрофанова бе като покана за бал, пропуснахме шанса да заявим политическата си позиция към Русия
Основателно е да се тревожим за здравето на Грозев, заблуда е, че ще получим отговори по този казус от Москва, предупреди още дипломатът
Имаме две еднакво важни цели и предизвикателства, едното е физическата сигурност, гаранциите за живота на Христо Грозев, другото е политическата част. България не се възползва от този драматичен и добър момент да заяви политическа позиция, а отсъства. Така коментира пред БНТ казуса с издирвания от Русия български журналист Елена Поптодорова, вицепрезидент на Атлантическия клуб в България.
По думите й Президентството е отправило едно много сдържано и премерено съобщение, в което няма политическа оценка. Едва на четвъртия ден чухме и правителството, когато вече положението стана неудържимо, допълва още тя. Да не се използва възможността България да заяви политическа позиция е един изтърван шанс, убедена е Поптодорова.
Необходимо е да се свика Консултативен съвет, който да работи и да взима решения само по отношенията с Русия, изтъкна бившият ни посланик в САЩ и допълни, че последния път когато български политически институции и партии са се занимавали с въпросите по този начин е било преди 25 години.
Много бавно, като покана за бал бе поканена Елеонора Митрофанова на среща в МВнР. Тя имаше достатъчно време да поиска отговори от своето Външно министерство за въпросите, които тя ще бъде питана, подчерта Поптодорова и предупреди, че не трябва да чакаме отговори от руска страна по случая Христо Грозев.
Още от Свят
Реактивен руски дрон се разби в пътнически влак в Одеска област: загинаха двама
Според информация на служител от влаковата администрация, когато е била забелязана опасността от дрона, служителите от мониторънга са издали заповед за спиране на влака – той е спирал за безопасна евакуация на пътниците
АЕЦ „Черна вода“ спира втория си реактор заради ниските води на Дунава
"Контролираното спиране се извършва при спазване на процедурите за подобни ситуации, въз основа на стриктно наблюдение на границите за безопасност, оборудването и прогнозата на Националния институт по хидрология и управление на водите (INHGA) за следващите дни.“
Румъния вдигна два изтребителя F-16 заради въздушен обект до границата с Украйна
Два изтребителя F-16 на румънските военновъздушни сили са вдигнати във въздуха в 09:20 ч. за да наблюдават ситуацията