24 Ноември, 2024

Проф. Милко Палангурски: Нова руска провокация набира скорост към българската история и култура

Проф. Милко Палангурски: Нова руска провокация набира скорост към българската история и култура

Проф. Милко Палангурски

РКИЦ с изложба за 24 май: Кирил и Методий били руски просветители

Изложбата на Руския културно-информационен център в София е поредната политическа провокация. Това каза за „Фокус“ историкът и зам.-ректор на Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий“ проф. Милко Палангурски във връзка с изложбата на Руския културно-информационен център в София, която представя Кирил и Методий като реформатори на славянската азбука, създатели на църковнославянския език и просветители на Русия.

Според него твърдението, че Кирил и Методий са руски просветители може да възмути всеки, който има някакво понятие от българска и източноевропейска история, пък и от европейска.

Проф. Палангурски обърна внимание, че братята Кирил и Методий са европейски просветители и покровители на Европа. „Това е поредната политическа провокация, не се срамувам да го кажа. Българската държава, българските политици, българската наука, най-после трябва да каже истината за наглата руска, политическа провокация, която постоянно набира скорост към българската история, към българската култура. Това не е случайно, това е целенасочена политика, която от няколко години се развива, макар и с такива малки ерозиращи на пръв поглед елементи. Най-после българската държава и българската култура трябва да кажат какво празнуваме на 24 май. Ден на славянската писменост и култура или празникът на българската писменост и култура. Това, което ние празнуваме, е кирилицата, която е роля на българската държавност по време на Борис и Симеон“, подчерта историкът.

Според него достатъчно сме търпели подобни нападки от страна руска дипломация, която той определи като нагла. „Въобще не се съобразява с историческата истина или по-точно търси постоянно някакъв начин за конфронтация на тази основа. То не бяха македонски просветители, то не бяха руски просветители, то не бяха най-различни подобни намерения. Знам, че съм малко емоционален, но това ме изкара от равновесие. Ние се срамуваме да кажем, че най-голямото българско дело кирилицата е българско. Нека да застанем твърдо и ясно както с названието на празника, който всички българи славят и да покажем на онези, които нямат желание да защитят историческата истина, че повече от това ние няма накъде да отстъпваме“, изтъкна още проф. Палангурски.
Сподели:

Георги Господинов присъединява към дългия си списък международни отличия още една награда

Писателят получи Голямата награда за литература на Софийския университет

Бурни аплодисменти за Джон Малкович, залата в Народния театър е пълна

Благодаря ви за подкрепата, сподели преди това директорът Васил Василев пред събралите се около театъра

Камбаните на "Нотр Дам" отново огласиха Париж - за първи път след пожара през 2019 г.

От 7 до 8 декември ще се проведат церемонии за повторното откриване на катедралата