24 Ноември, 2024

Посланикът на САЩ в Германия: Европа да застане твърдо зад Тръмп по въпросите, свързани с Иран

Посланикът на САЩ в Германия:  Европа да застане твърдо зад Тръмп по въпросите, свързани с Иран

Ричард Гренел

Ричард Гренел е категоричен, че страната му не желае война с Техеран

Американският посланик в Берлин Ричард Гренел заяви, че правителствата в Европа трябва да застанат зад Вашингтон и да осъдят атаките на Техеран от последните няколко месеца, пише европейската редакция на списание Politico, цитирана от "Фокус".

Той добави, че заплахата, която Техеран представлява оправдава действията на САЩ и ликвидирането на командира от спецчастите „Кудс“ от Иранската ислямска революционна гвардия Касем Солеймани.

„Когато Западът стои заедно и каже много ясно, че осъжда тероризма и че той не трябва да се използва, това съобщение се чува от иранците и те виждат общата ни сила“, заяви Гренел пред германските медии.

„Ние виждахме как (ситуацията) ескалира в последните месеци. И имаше малко или никакъв отговор от страна на европейските правителства“, добави той.

В отговор на призивите на повечето правителства в Европа за деескалация, направени малко след смъртта на Солеймани, Гренел заяви, че ако те наистина искат намаляване на напрежението, тогава всичко, което води до него трябва да бъде осъдено.

„Ако искате деескалация, и ако смятате, че наистина това е важно, тогава бих казал, че трябва да осъдите цялата стълбица на ескалацията, а това не е направено все още“, каза той. Гренел все пак допълни, че неговата страна не желае война с Иран.

В свое съвместно изявление по-рано министър-председателят на Великобритания Борис Джонсън, френският президент Еманюел Макрон и германския канцлер Ангела Меркел заявиха, че има „спешна“ нужда от деескалация на ситуацията в Близкия Изток и призоваха Техеран да се съобразява с ядрената сделка, подписана между европейските страни, САЩ и Иран през 2015 г. Сделката беше подписана в опит да бъде ограничена ядрената програма на Иран, в замяна на премахване и смекчаване на санкциите срещу Техеран. Но през 2018 г. САЩ се оттеглиха от нея и отново наложиха санкции, като това доведе и до постепенни нарушения на споразумението и от страна на Иран.

Коментарите му идват след като Иран обяви, че няма да се съобразява с регулациите от сделката, които ограничават преработката и обогатяването на уран. Според германския министър на външните работи Хайко Маас, действията на Иран „може да са първата стъпка към края на това споразумение. Все пак той добави, че изоставянето на сделката от 2015 г. ще е „голяма загуба“, така че неговата страна ще действа много внимателно на този етап, а Берлин със сигурност „ще разговаря отново с Иран“ по този въпрос.

На 6 януари се очаква да се проведе извънредна сесия на НАТО, в която ще бъде обсъдена ситуацията в Близкия Изток с акцент върху развитията в Иран.

Сподели:

Украйна разработва няколко нови балистични ракети

Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“

През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника

Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще

Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"

Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства