16 Юни, 2026

Посланикът ни в Скопие: Търсят извършителя на вандалския акт срещу посолството

Снимка: БГНЕС

Наблюдава се ескалация – от вандалски прояви срещу културни обекти до физически нападения срещу представители на българската общност; нападението срещу дипломатическа мисия е качествено различен акт и преминава важна граница, предупреждава Желязко Радуков.

По случая със счупения прозорец на българското посолство в Скопие е започнало разследване, съобщи българският посланик в Република Северна Македония Желязко Радуков

По думите му България е в контакт с компетентните институции в Северна Македония, които са уверили, че работят по случая. На разследващите са предоставени записи от видеокамерите на посолството, заяви той пред БНТ.

Министерството на външните работи на РСМ е осъдило инцидента в официално изявление в социалната мрежа X, като го е определило като нарушение на Виенската конвенция за дипломатическите отношения.

Към момента няма официална информация дали извършителят е установен или задържан. "Все още не разполагаме с данни на какъв етап е разследването, но сме уверени, че то се провежда", потвърди Радуков.

Посланикът отбеляза, че нападението не е изолиран случай, а част от поредица инциденти, насочени срещу български институции и граждани в Северна Македония. Според него основните причини са продължаващият антибългарски наратив в общественото пространство и липсата на реални наказания за подобни деяния.

"Тази безнаказаност създава усещане, че подобни действия са допустими. Няма превенция, напротив – хората се чувстват свободни да проявяват антагонизъм", подчерта Радуков.

По думите му, се наблюдава ескалация – от вандалски прояви срещу културни обекти до физически нападения срещу представители на българската общност. Нападението срещу дипломатическа мисия, по неговите думи, е качествено различен акт и преминава важна граница.

"Въпросът е дали властите в Скопие са готови реално да работят за добросъседски отношения", посочи още Радуков.
Той допълни, че липсата на ефективна реакция срещу престъпления от омраза и едновременното преследване на български активисти за изразени позиции само задълбочава проблема и разширява кръга на потенциалните извършители на подобни нападения.

Сподели:
Европейският парламент гласува утре доклада за Северна Македония

Европейският парламент гласува утре доклада за Северна Македония

По време на дебата в Страсбург български евродепутати коментираха текстовете в доклада и изпълнението на ангажиментите, заложени в преговорната рамка на Северна Македония с ЕС

Петър Москов: Нужен е общ кандидат-президент, не разказ кой ще пляска повече в неговата локва

Петър Москов: Нужен е общ кандидат-президент, не разказ кой ще пляска повече в неговата локва

Той напомни, че резултатът от досегашния подход е два президентски мандата за Радев и сега пълно мнозинство за ПБ: „Само идиоти или злонамерени хора правят това“

Каракачанов пак пробутва руска пропаганда покрай македонската тема

Каракачанов пак пробутва руска пропаганда покрай македонската тема

„Не е в интерес нито на България, нито на Европейския съюз държава с открито враждебна политика към свой съсед да стане член на ЕС“, заяви той

Коментари (0)