Още през тази есен Русия може да нападне Литва, заяви военният експерт, историк и професор от Потсдамския университет Зьонке Найтцел в интервю за германското издание Bild.
Той подчерта, че "ситуацията със сигурността в света се е променила" заради руския автократ Владимир Путин и политиката на американския президент Доналд Тръмп.
„Виждаме, че Русия обяви мащабни учения в Беларус. Виждаме силни опасения в балтийските държави, че по време на тези учения руски войски може да преминат границата. И виждаме, че може би член 5 на НАТО, поне от страна на САЩ, може да спре да се прилага. Възпирането отслабва.“ – отбелязва историкът.
Той посочва няколко фактора, които ще определят дали ще има война в Европа – „как реагира НАТО като цяло, каква роля играе Тръмп, каква роля играят европейците, дали ще бъде постигнат мир в Украйна под някаква форма". Според него Путин няма да атакува други европейски държави, докато воюва в Украйна.
В същото време Нейцел коментира, че Германия не е готова за подобно развитие на събитията – става дума не само за пари, но и за реформиране на армията.
По думите му, най-големият проблем са боеприпасите – от 1990 г. насам германската страна купува достатъчно за учения, но не и за война:
"Дори по време на Студената война боеприпасите бяха слабото място. Имаше достатъчно гориво, имаше достатъчно войници, плановете за мобилизация бяха готови. Но обикновено имаше боеприпаси само за 7-10 дни."
Историкът допълва, че причислява към категорията на боеприпасите и ударните дронове, които също са дефицитни.
По думите му, разузнаването също ще бъде проблем, „ако САЩ спрат да предоставят разузнавателна подкрепа“.
„Имаме твърде малко спътници... Имаме нужда и от по-мощна противовъздушна отбрана – как да се защитим от ракети, хеликоптери, самолети?“ - подчертава експертът.
Същевременно той изразява надежда, че европейците ще се справят, ако САЩ не се притекат на помощ в случай на война, въпреки че досега европейците винаги са се надявали на американците.
По думите му, „демокрациите са способни на много“, защото другите силни държави остават в НАТО:
„Канада остава в Алианса. Има обнадеждаващи признаци от Париж, Лондон и сега Берлин, че може би ние, европейците, най-накрая ще се научим да ходим сами.“
Превод: Faktor.bg
Още от Свят
Идва мини-Луната
За ентусиастите, които желаят да наблюдават спектакъла отблизо, Virtual Telescope организира пряко предаване на своя уебсайт, започващо в 03:00 ч. българско време на 13 април
Румен Радев с нов рефрен: Доставката на F-16 е само началото...
Това заяви държавният глава Румен Радев на среща в президентската институция със заместник помощник секретаря по отбраната за Европа и НАТО в Департамента по отбраната на САЩ Дейвид Бейкър, който е на посещение у нас по повод доставката на първия изтребител F-16 Block 70
В Киев обвиниха социалната мрежа на Илон Мъск - X, че прикрива руските военни престъпления
По-конкретно, представителят на МВнР попита откога масовите убийства на украински деца, извършени от Русия, се прикриват като "графично съдържание