24 Ноември, 2024

Пратиха делото за организирана престъпна група от висши полицаи в ВКП

Пратиха делото за организирана престъпна група от висши полицаи в ВКП

По първоначална информация се намеква за участието на Христо Терзийски, бивш министър, а сега депутат от ГЕРБ

Апелативната специализирана прокуратура е потвърдила отказа на Специализирана прокуратура за отказ за образуване на досъдебно производство за организирана престъпна група с участието на ръководни служители на Главна дирекция „Национална полиция“.

В момента делото е при прокурор от Върховната касационна прокуратура, който извършва служебна проверка по реда на чл. 46, ал. 4 от Наказателно-процесуалния кодекс на второто постановление, издадено от апелативен прокурор, научи "24 часа".

Вчера МВР съобщи,  че "ръководители от националната полиция са били разследвани от "Вътрешна сигурност" в МВР като организирана престъпна група в периода 2018-2020 година, съобщават от вътрешното министерство. Специализираната прокуратура е отказала да образува досъдебно производство през януари 2021 г., а сега "Вътрешна сигурност" обжалва прокурорския акт."

От описанието им на замесен полицейски шеф става ясно, че се говори за Христо Терзийски, който бе министър, а сега е депутат от ГЕРБ.

"Прави впечатление, че обемът на събраните и изпратени в Специализираната прокуратура ВДС-и е значителен, като и до момента във Вътрешна сигурност не е постъпвало становище от наблюдаващ прокурор по тях. Освен това постановлението за прекратяване е от януари 2021 г., а самото изпращане на протоколите за изготвени ВДС-и е от април 2021 г. – 3 месеца по-късно, и очевидно не са взети предвид при вземане на решението", пише в съобщението на МВР.

Сподели:

ГДБОП задържа контрабандни цигари за 2 млн. лева в Скутаре, край Пловдив

Казусът „Митници“: Отложиха делото срещу Марин Димитров за участие в ОПГ

Следващото заседание е на 28 ноември

Гешев съди България в Страсбург заради уволнението си

ЕСПЧ трябва да прецени дали е нарушено правото на бившия главен прокурор на справедлив съдебен процес