Германия смята да постави въпроса за правата на човека в основата на работата си като председател на Съвета на Европа (СЕ), заяви външният министър Хайко Маас в интервю за „Функе“.
Колко силно могат да пострадат демокрацията, правата на човека и принципите на правовата държава в самото сърце на Европа се вижда в момента от случващото се в Беларус, подчерта той. Министърът припомни, че Германия, защитаваща категорично човешките права в Европа, независимо от съпротивата, се обяви за пълноценно връщане на Русия в СЕ. В същото време стана въпрос за спазване на Европейската конвенция за правата на човека и осигуряване на достъпа на руското гражданско общество до Европейския съд по правата на човека (ЕСПЧ).
Защитата на човешките права е еднакво важна както в борбата със съвременните предизвикателствакато пандемията от коронавирус, така и при обсъждането на проблемите на близкото бъдеще – например използването на изкуствения интелект, подчерта германският дипломат. Съветът на Европа може и трябва да играе важна роля в международното правно регулиране на подобни въпроси.
„Човекът и индивидуалните му права трябва да останат ориентир при използването на изкуствен интелект“, смята Маас.
Като председател на СЕ Германия смята да постави акцент и върху защитата правата на малцинствата в Европа. Те изпитват остра нужда правата им да бъдат защитени от държавата – това е „лакмус“, тест за ангажираността на едно общество с човешките права, каза министърът.
От днес Германия поема ротационното шестмесечно председателство на Комитета на министрите на Съвета на Европа.
Следете с Фактор
Чичо доктор
Доц. Андрей Андреев: Присаждането на роговица спасява пациентите от слепота
- 09:52, 24 Ноември, 2024
България
Станислав Балабанов, ИТН: Не сме готови да подкрепим Атанас Атанасов
- 09:26, 24 Ноември, 2024
Свят
Британският министър Пат Макфадън: Русия е агресивна и безразсъдна в киберпространството
- 09:11, 24 Ноември, 2024
Още от Свят
Румъния избира президент
Кандидатите за президентския пост са 13
Британският министър Пат Макфадън: Русия е агресивна и безразсъдна в киберпространството
Кремъл е дал на „неофициални хактивисти“ картбланш за безнаказаност
Конференцията по климата: ООН одобри 300 млрд. долара за бедните страни
Споразумението от Баку увеличава сумата, която развитите страни трябва да предоставят - сега тя е не по-малко от 300 милиарда долара годишно до 2035 г.