7 Декември, 2025

Правителството ще евакуира поетапно българите от Ливан

Правителството ще евакуира поетапно българите от Ливан

Димитър Главчев

Приоритет са семействата с деца и уязвимите групи.

Започва подготовката за поетапна евакуация по въздух на българските граждани, заявили желание да напуснат Ливан. Паралелно се разглеждат възможностите и за други варианти за евакуация. Към момента са идентифицирани всички наши сънародници, желаещи да бъдат изведени от Ливан. Те ще бъдат уведомени за точното време и място на евакуацията директно чрез посолството ни в Бейрут, в координация със ситуационния център към българското външно министерство.

Приоритет в този процес ще бъде даден на семействата с деца и уязвимите групи. Това беше решено на свиканата от премиера Димитър Главчев среща в Министерския съвет с участието на представители на министерството на външните работи, министерството на транспорта и съобщенията, секретариата на Съвета по сигурността и службите.

Трябва да се действа бързо, но водещото е безопасността на българските граждани – както на пожелалите да се евакуират, така и на екипите, които ще извършат евакуацията, категоричен беше министър-председателят Димитър Главчев. Заместник-министърът на външните работи Елена Шекерлетова докладва информация, предоставена й от българското посолство в Бейрут относно динамично променящата се обстановка в Ливан.

Президентът Румен Радев е уведомен за действията, предприети от българското правителство. /БГНЕС

Сподели:

Коментари (0)

Областни структури на ДПС-НН насрочиха контрапротести в подкрепа на правителството

Областни структури на ДПС-НН насрочиха контрапротести в подкрепа на правителството

В петък лидерът на ДПС Делян Пеевски събра партийния актив на среща в столицата.

Мартин Димитров: И новият бюджет води към катастрофа

Мартин Димитров: И новият бюджет води към катастрофа

"Правителството планира да вземе около 10 млрд. евро заеми през 2026 г., голяма част от които ще се налеят в икономиката и това ще доведе да засилено потребление и нарастване на инфлацията, тоест на цените. Средно на ден ще взимат 53,5 милиона лева заеми през 2026 г." 

Делян Добрев: В новия бюджет е отразено всичко, което иска протестът

Делян Добрев: В новия бюджет е отразено всичко, което иска протестът

Той подчерта, че за новия бюджет е постигнат изненадващ синхрон между работодатели и синдикати: „Всички промени са подкрепени както от работодателите, така и от синдикатите. Няма никой в тази държава, който е на институционално ниво и да е против този бюджет.“