Последните, актуализирани преди седмица, предложения на ГЕРБ за създаване на нова фигура на специален прокурор, който да има правомощия да разследва главния, минаха на второ четене в парламентарната комисия по правни въпроси. Против голяма част от текстовете гласуваха от БСП, а ДПС гласуваха "въздържал се". За да бъдат окончателно приети предложенията, те трябва да се гласуват окончателно и в пленарната зала, пише "Дневник".
Последните промени включват редакция на Наказателно-процесуалния кодекс и Закона за съдебната власт, с които се създава фигурата на специален прокурор с правомощия да разследва главния прокурор и неговите заместници. Днес в комисията бе гласувана трета поредна редакция на концепцията на управляващите.
Предишното предложение на управляващите от ГЕРБ и "Обединени патриоти" за фигурата на т.нар. независим прокурор, който да може да започне наказателно разследване срещу главния предвиждаше той да се избира от пленума на ВСС с мандат от 7 години и мина на първо четене в парламента. Първият проект за промени на бившия правосъден министър Данаил Кирилов претърпя провал и бе изоставен.
Какво предвижда последният вариант за специален прокурор
Днес бе гласувано да се създаде фигура на нов прокурор, който да има правомощия да разследва не само главния, но и заместниците му. ГЕРБ се отказаха от първоначалното си предложение кандидати за поста да номинират само шестима членове на Прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет (ВСС). С последните предложения правото да номинират е дадено на поне шестима членове на целия ВСС, т.е. това могат да правят и членовете на съдийската колегия. Магистрат, който желае да заеме тази длъжност, ще може и сам да внесе документи и да се самономинира.
Той ще се избира от пленума на ВСС и това ще става с поне 15 гласа "за" от общо 25 членове на съвета. Ако при първото гласуване никой от кандидатите не е получил поне 15 гласа, изборът ще продължава с балотаж между двамата кандидати с най-много гласове.
В последната редакция, която депутатите от правната комисия приеха, се предвижда новият прокурор да бъде избиран с мандат от 5 години, а след края на мандата му той "се назначава на заеманата преди избора длъжност, на равна по степен длъжност или на длъжност с една степен по-висока от заеманата преди избора в органите на съдебната власт".
Друго съществено изменение е, че за първи път по изключение за разследващия главния прокурор се въвежда съдебен контрол над отказите за образуване на досъдебно производство, а процедурата ще се провежда в специализирания наказателен съд и в апелативния специализиран съд. Съдебен състав от един съдия ще се произнася в закрито заседание дали отказът за образуване на досъдебно производство на прокурора е основателен. Произнасянето ще става с определение не по-късно от един месец от постъпването на материалите по преписката.
По време на дебата Красимир Ципов от ГЕРБ, който е сред вносителите, обясни, че след обсъждане в групата са стигнали до заключение, че трябва да предложат промяна в цялата концепция.
"В крайна сметка ние ще приемем този закон до края на мандата на това Народно събрание и ще въведем такава фигура", обяви Ципов.
Евгени Иванов от Висшия съдебен съвет (ВСС) бе поканен на дебата и припомни, че пленумът също даде отрицателно становище за промените. Пред депутатите Иванов очевидно спести много по-сериозни критики към управляващите и няколко пъти каза, че ще се въздържи да коментира."Беше взето решение на пленума и с него ВСС изрази своето отрицателно становище по няколко съображения - предложените текстове не кореспондират с решението на Конституционния съд, с препоръките на Комисията за демокрация чрез право и на препоръките на ЕСПЧ по делото "Колеви срещу България", подчерта Иванов.
"Беше много интересно да присъствам, но не можах да открия логиката и това, което трябва да ни мотивира да отстъпим от изконни законодателни решения и традиции в нашата система и да правим такива нововъведения. За мен това е законодателно лутане и не мисля, че ще постигне целите. И все пак като колеги юристи ви пожелавам да намерите верния път към правилните решения", каза Иванов.
Още от Закон и ред
ГДБОП задържа контрабандни цигари за 2 млн. лева в Скутаре, край Пловдив
Казусът „Митници“: Отложиха делото срещу Марин Димитров за участие в ОПГ
Следващото заседание е на 28 ноември
Гешев съди България в Страсбург заради уволнението си
ЕСПЧ трябва да прецени дали е нарушено правото на бившия главен прокурор на справедлив съдебен процес