17 Февруари, 2025

Как чрез правния механизъм “алтер его” Нидерландия успя да конфискува активи на "Газпром" в Северно море

Как чрез правния механизъм “алтер его” Нидерландия успя да конфискува активи на "Газпром" в Северно море

Същият подход от Първата и Втората световна война може да приложи и България по отношение на комплекса "Камчия"

Таня Стоянова

Окръжният съд в Хага конфискува дяловете, които има руската „Газпром“ в „Wintershall Noordzee“ - един от най-големите производители на газ в Нидерландския шелф на Северно море.

Както съобщава "Ведомости", като се позовава на материалите по дело, заведено срещу руската компания, 50% от акциите на „Газпром“ в нидерландската компания, която разработва две офшорни находища - Sillimanite и Wingate, и притежава 11 производствени единици, са били конфискувани.

Дело срещу "Газпром" за запор на нейни активи е заведено от украинската управляваща компания "Славутич-Инвест", която е притежавала парцели във временно окупирания Мелитопол, Запорожка област, в последствие отчуждени след руската инвазия и окупация на града.

През май 2023 г. Икономическият съд на Запорожка област на Украйна, където компанията е обжалвала незаконното отчуждаване на притежавания от нея имот в полза на Русия, нареди на Русия да плати обезщетение на Славутич в размер на 15 милиона долара. Година по-късно украинската компания е поискала да й бъде възстановена тази сума от активите на „Газпром“, като за целта е подала искове - първо в украинския съд, а след това и в Нидерландския окръжен съд в Хага.

Съдът в Хага, вземайки предвид обстоятелството, че според украинското законодателство юридическо лице ( в случая „Гаспром“ – б.р.) може да бъде признато за "алтер его" („второ аз“) на държавата окупатор (Русия – б.р.), решава, че може да бъде възстановен суверенен дълг, който държавата следва да изплати въпросната сума на ищеца, предявил иска. Решението по делото е взето на 15 май.

По време на изслушванията защитата на "Газпром" не е оспорила факта, че компанията е призната за "второто аз" на държавата. Юристи обаче настояват, че възстановяването на активи по този механизъм може да стане само за имущество на „Газпром“, което се намира на територията на Украйна. Въпреки това, съдът в Хага постановява запориране на имуществото на „Газпром“ в Северно море и предоставянето му на Украйна.

В резултат на това решени се е провалил опитът на „Газпром“ да продаде активи в Северно море поради наложения запор от страна на Нидерландия. От материалите по делото е видно, че собствениците на „Газпром- Калининград“, собственост на която е по- конкретно газовата платформа в Северно море, са се опитали да продадат имуществото си на подставени лица, които привидно не са свързани с Русия, но не са успели, тъй като имуществото е било запорирано.

През пролетта на 2024г. “Gazprom International Limited” стартира конкурентен процес за дял в „Wintershall Noordzee“. Било е планирано изборът на купувач да стане в началото на юни, но досега липсва информация за реализирана сделка.

Понятието "алтер его" се използва от векове по време на войни, включително Първата и Втората световна война, отбелязва Илия Рачков, съдружник в адвокатска кантора NSP. То престава да се използва широко едва след Втората световна война, когато много държави стигнаха до извода, че правото на собственост на човека надделява над правото на една държава да изземва собствеността на гражданите на друга, с която воюва, заяви адвокатът.

По думите на Рачков малко вероятно е делото срещу "Газпром" да стане прецедент, но твърди: "Другите съдилища, разбира се, могат да разгледат това дело и да го вземат под внимание."

България, примерно, може да стъпи на решенията на Окръжния съд в Хага и да се възползва от ситуацията, претендирайки за обезщетение посредством замразяване и конфискуване на затворения руски комплекс „Камчия“ близо до Варна. Кметството на Москва би могло да бъде отъждествено като "алтер его" на Русия. По този начин е възможно руската страна да бъде принудена по съдебен път да изплати обезщетение  на България, а комплексът конфискуван от българската държава.

Това би било тест и за родните ни политици, особено за путинистите от „Възраждане“ и БСП (БКП) чии интереси защитават – българските или руските. 

*По публикации в „Moscow Times“ и материали по делото срещу „Газпром“, заведено в Окръжния съд в Хага.

Сподели:
Израелската армия съобщи, че е ликвидиран командир на "Хамас" в Ливан

Израелската армия съобщи, че е ликвидиран командир на "Хамас" в Ливан

Напоследък е планирал терористични атаки, ръководени и финансирани от Иран

Защо срещата в Париж беше организирана толкова внезапно?

Защо срещата в Париж беше организирана толкова внезапно?

Днес европейски държавни и правителствени ръководители се срещат в Париж, за да обсъдят как да реагират на новия курс на САЩ и политическата риторика на американския президент Доналд Тръмп

Зеленски уговаря с президента на ОАЕ връщане на пленени украинци

Зеленски уговаря с президента на ОАЕ връщане на пленени украинци

Обединените арабски емирства имат съществена роля като посредник за връщането на пленени и задържани в Русия по време на войната украинци, сред които много деца