На 28 февруари през далечната 1872 година Антим I е избран за пръв екзарх на Българската екзархия.
Приел монашеството в Хилендарския манастир, учил в най-реномираните училища в Османската империя, той се превръща в светилник на своя народ и стожер на българщината. Като пръв екзарх развива активна дейност за изграждането на Екзархията и воюва срещу униатската пропаганда. Неуморен в своята просветителска мисия, той хвърля огромна енергия за културно-просветното издигане на българския народ. А след Априлското въстание прави всичко възможно чуждите дипломати в Цариград и цялата световна общност да узнаят за извършените от турците произволи и жестокости при потушаване на въстанието.
Недолюбван от Високата порта пламенният Антин е освободен от поста екзарх през април 1877 и изпратен на заточение в Анкара. След обявената обща амнистия през март 1878 Антим e освободен и ръкоположен за Видинската митрополия. След завръщането си в България става председател на Учредителното събрание и на I Велико народно събрание (1879).
По време на Сръбско-българската война от 1885, когато сърбите обсаждат Видинската крепост, видни граждани молят Антим да потърси убежище в румънския град Калафат, митрополитът гневен възкликва:
"Това не е достойно за мене, трупът на пастира трябва да падне там, дето пада народ и войска."
Две години по-рано - на 28 февруари 1870 с ферман на султан Абдул Азис е узаконено учредяването на Българската екзархия, която е първата официална българска институция след падането на България под османско владичество.
И да се помни, че съгласно чл. 10 от този ферман е извършен плебисцит в Македония, под контрола на турските власти и Вселенската гръцка патриаршия, на който над 2/3 от християнското население от Скопската, Охридската и Битолската епархии се самоопределя като принадлежащо към Българската екзархия.
Следете с Фактор
Свят
Туск предлага военноморска полиция в Балтийско море заради рисковете от Русия
- 17:48, 27 Ноември, 2024
Свят
Мексико: Ефектът от митата на Тръмп ще е загуба на 400 000 работни места в САЩ
- 17:24, 27 Ноември, 2024
Още от От редактора
Стамболийски преди 105 години: Какво ви носим? Смърт...
С подписването на унищожителния за България Ньойски мирен договор от 27 ноември 1919 година страната ни изпада в тежка международна изолация
79 години памет за войводата Димитър Маджаров - спасителят на тракийските българи
Наричан от сподвижниците си Маришки, той е един от големите български войводи на Вътрешната македоно-одринска революционна организация и на Вътрешната тракийска революционна организация
Преди 163 години Раковски съставя своя втори план за освобождението на България
Този титан на мисълта е един от първите възрожденци прозрели зловещата имперска роля на Русия