27 Ноември, 2024

Преди 152 години поробена България избира първия си екзарх

Преди 152 години поробена България избира първия си екзарх

На 28 февруари през далечната 1872 година Антим I е избран за пръв екзарх на Българската екзархия.

Приел монашеството в Хилендарския манастир, учил в най-реномираните училища в Османската империя, той се превръща в светилник на своя народ и стожер на българщината. Като пръв екзарх развива активна дейност за изграждането на Екзархията и воюва срещу униатската пропаганда. Неуморен в своята просветителска мисия, той хвърля огромна енергия за културно-просветното издигане на българския народ. А след Априлското въстание прави всичко възможно чуждите дипломати в Цариград и цялата световна общност да узнаят за извършените от турците произволи и жестокости при потушаване на въстанието.

Недолюбван от Високата порта пламенният Антин е освободен от поста екзарх през април 1877 и изпратен на заточение в Анкара. След обявената обща амнистия през март 1878 Антим e освободен и ръкоположен за Видинската митрополия. След завръщането си в България става председател на Учредителното събрание и на I Велико народно събрание (1879).

По време на Сръбско-българската война от 1885, когато сърбите обсаждат Видинската крепост, видни граждани молят Антим да потърси убежище в румънския град Калафат, митрополитът гневен възкликва: 

"Това не е достойно за мене, трупът на пастира трябва да падне там, дето пада народ и войска."

Две години по-рано - на 28 февруари 1870 с ферман на султан Абдул Азис е узаконено учредяването на Българската екзархия, която е първата официална българска институция след падането на България под османско владичество. 

И да се помни, че съгласно чл. 10 от този ферман е извършен плебисцит в Македония, под контрола на турските власти и Вселенската гръцка патриаршия, на който над 2/3 от християнското население от Скопската, Охридската и Битолската епархии се самоопределя като принадлежащо към Българската екзархия.
Сподели:
Стамболийски преди 105 години: Какво ви носим? Смърт...

Стамболийски преди 105 години: Какво ви носим? Смърт...

С подписването на унищожителния за България Ньойски мирен договор от 27 ноември 1919 година страната ни изпада в тежка международна изолация

79 години памет за войводата Димитър Маджаров - спасителят на тракийските българи

79 години памет за войводата Димитър Маджаров - спасителят на тракийските българи

Наричан от сподвижниците си Маришки, той е един от големите български войводи на Вътрешната македоно-одринска революционна организация и на Вътрешната тракийска революционна организация

Преди 163 години Раковски съставя своя втори план за освобождението на България

Преди 163 години Раковски съставя своя втори план за освобождението на България

Този титан на мисълта е един от първите възрожденци прозрели зловещата имперска роля на Русия